telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka ginekologiczna?

Na diagnostykę ginekologiczną składa się wiele elementów, które są dobierane bezpośrednio do potrzeb, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz do objawów, z którymi zgłasza się na wizytę kontrolną do gabinetu ginekologicznego. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej przedstawiamy zakres i rodzaje badań wykonywanych w ramach diagnostyki ginekologicznej. Obejmują one zarówno badanie wewnętrznych, jak i zewnętrznych narządów płciowych. Każde badanie ginekologiczne przebiega w określonym porządku. Jeżeli dbamy o to, żeby regularnie (czyli raz w roku) umawiać się na wizyty kontrolne, będziemy mieć duże szanse na to, że uda nam się uniknąć sytuacji, kiedy takie badanie będzie musiało być rozszerzane także o dodatkowe elementy.

Przebieg każdego badania ginekologicznego krok po kroku

Każde badanie ginekologiczne składa się z kilku istotnych faz. Na początku ginekolog zawsze przeprowadza ze swoją pacjentką dokładny wywiad lekarski, w trakcie którego chce uzyskać od niej jak najwięcej informacji dotyczących jej ogólnego stanu zdrowia, przebytych w ostatnim czasie chorób, przyjmowanych leków, przebytych porodów i poronień, a nawet dokuczających jej alergii. Oczywiście zakres zadawanych przez lekarza ginekologa pytań będzie tym szerszy, jeżeli będzie to nasza pierwsza u niego wizyta i nie będziemy mieli w gabinecie założonej i wypełnionej jeszcze karty. Warto jest się oczywiście dobrze do takiej wizyty i do takiej rozmowy przygotować, zabierając ze sobą np. wyniki wykonanych u innych lekarzy badań oraz zapamiętując nazwy lub zabierając ze sobą przyjmowane na co dzień leki.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, ginekolog zaczyna zazwyczaj od dokonania pomiaru wagi, wzrostu oraz ciśnienia. Potem wykonuje jeszcze badanie palpacyjne piersi oraz jamy brzusznej. Po wykonaniu wszystkich wstępnych zadań może przystąpić do właściwego badania, czyli do obejrzenia dróg rodnych. W tym celu pacjentka musi się rozebrać od pasa w dół i usiąść na fotelu ginekologicznym. Na początku ginekolog w trakcie badanie używa wyłącznie nałożonych na ręce rękawiczek. Wprowadza do pochwy jeden palec w celu ustalenia położenia szyjki macicy oraz kąta, jaki tworzy ona z pochwą. Później rozchyli także nasze wargi sromowe i wprowadzi do środka wziernik, czyli niewielkie, metalowe lub plastikowe narzędzie, które swoim kształtem przypomina trochę ptasi dziób. Po wprowadzeniu go do wnętrza lekarz je stopniowo rozwiera po to, żeby uwidocznić tarczę i szyjkę macicy. W tym momencie będzie miał również możliwość pobrania materiału niezbędnego do wykonania cytologii. Następnie wziernik jest zamykany i powoli wysuwany z pochwy.

Badanie dwuręczne podczas wizyty u ginekologa

Następnym etapem wizyty u ginekologa jest przeprowadzenie badania dwuręcznego. Lekarz podczas jego wykonywania ma założone rękawiczki, które pokrywa dodatkowo kremem lub innego typu substancją poślizgową, której zastosowanie ma na celu zmniejszenie odczuwanego przez pacjentki dyskomfortu. W trakcie badania lekarz wsuwa do pochwy dwa palce jednej dłoni i w tym samym czasie drugą ręką delikatnie uciska skórę podbrzusza. Takie badanie umożliwia mu dokonanie oceny rozmiarów oraz ruchomości macicy i przydatków. To badanie zazwyczaj kończy wizytę kontrolną u ginekologa. Oprócz wskazanych wyżej badań, lekarz w określonych przypadkach może je jednak rozszerzyć jeszcze o dodatkowe badania bakteriologiczne, czyli badanie czystości pochwy, badanie per rectum, a nawet badanie ogólne moczu.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.