Mammografia
Mammografia to badanie radiologiczne piersi, wykorzystujące promienie rentgenowskie. Pozwala rozpoznać i wykryć guzki o średnicy kilku milimetrów oraz inne zmiany niedające objawów. Mammografia to badanie przesiewowe, dzięki któremu można odpowiednio wcześnie rozpoznać raka piersi oraz inne patologie sutka. Umożliwia wdrożenie leczenia, kiedy zmiany są w mniej zaawansowanych stadiach.
Kiedy należy wykonać mammografię?
Mammografię zaleca się kobietom, u których stwierdzono podejrzenie raka sutka lub wykryto inne niepokojące zmiany w piersiach. U kobiet, które nie mają żadnych objawów wskazujących na zmiany chorobowe, mammografia powinna być wykonywana regularnie w ramach profilaktyki nowotworowej.
Wskazaniami do mammografii są m.in.:
- przyjmowanie leków hormonalnych,
- amputacja sutka lub usunięcie jednej piersi,
- przebyta radio- i chemioterapia,
- dalsza diagnostyka po wykonanym USG piersi,
- występowanie nowotworów u kobiet w rodzinie,
- potwierdzone mutacje genów BRCA1 i BRCA2.
Badanie mammograficzne w Białymstoku
Na badanie mammograficzne zapraszamy do naszego gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku. Regularnie wykonywana mammografia, czyli minimum co dwa lata (a u Pacjentek o podwyższonym ryzyku co rok) umożliwia wykrycie nawet najmniejszych zmian. Umów się na wizytę do naszego lekarza ginekologa, jeśli:
- jesteś po 50. roku życia;
- od dłuższego czasu stosujesz antykoncepcję hormonalną;
- zaczęłaś wcześnie miesiączkować;
- późno skończyłaś miesiączkowanie;
- zmagasz się ze znaczną nadwagą lub otyłością;
- w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki raka piesi.
Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania badania mammograficznego jest ciąża.
Jeśli chcą Panie umówić się na konsultację z ginekologiem oraz mammografię, zachęcamy do telefonicznego kontaktu lub osobistego odwiedzenia gabinetu.
Przebieg badania mammograficznego
Badanie mammograficzne nie wymaga szczególnego przygotowania. W porozumieniu z lekarzem prowadzącym należy jednak przed badaniem odstawić niektóre leki zawierające hormony. Zaleca się przeprowadzenie mammografii w pierwszej fazie cyklu, czyli do 10 dnia, ponieważ w tym czasie piersi są mniej wrażliwe na dotyk.
Po zdjęciu ubrania z górnej części ciała oraz biżuterii, Pacjentka staje przy urządzeniu do mammografii, po czym osoba wykonująca badanie układa piersi pojedynczo na dolnej płycie aparatu, a górną przykrywa badaną pierś. W trakcie badania górna płyta dociska pierś, tak aby umożliwić promieniom rentgenowskim dokładne przeniknięcie przez tkanki i zapobiec poruszeniu obrazu. Mammografia trwa tylko kilka minut i obejmuje wykonanie zdjęć w dwóch podstawowych projekcjach (kraniokaudalnej i skośnej) oraz sporządzenie opisu. Wynik badania przeprowadzonego w pracowni radiologicznej jest analizowany przez lekarza radiologa. Warto zabrać ze sobą wyniki ewentualnych wcześniejszych badań (np. zdjęcia i opisy mammografii lub USG piersi), aby lekarz mógł je porównać z aktualnym badaniem.
Czym różni się mammografia od USG piersi?
Wskazaniem do przeprowadzenia mammografii jest wiek Pacjentki – u kobiet po 40 roku życia mammografia jest zalecana raz na 2 lata, natomiast u pań po 50 roku życia – raz w roku. USG piersi wykonuje się z reguły u młodszych kobiet. Podstawową przyczyną takiego rozróżnienia jest budowa piersi, która zmienia się wraz z wiekiem. Młodsze kobiety mają piersi o budowie gruczołowej, a starsze o budowie tłuszczowej lub tłuszczowo-gruczołowej. USG piersi może stanowić uzupełnienie badania mammograficznego.
Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dlatego nie wykonuje się jej u kobiet w ciąży. W pełni bezpieczne jest natomiast dla nich USG piersi. Przeprowadza się je przy użyciu nieszkodliwych dla organizmu ludzkiego fal ultradźwiękowych, które wnikając w głąb ciała, odbijają się od narządów wewnętrznych.