Grzybica pochwy: objawy
Grzybica pochwy to dość częsta przypadłość, która dotyka kobiet w różnym wieku, najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 16-30 lat. Chociaż uznaje się, że głównymi przyczynami tego schorzenia jest nieodpowiednia higiena czy częste korzystanie z toalet publicznego użytku, tak naprawdę do rozwoju zakażenia grzybiczego może wpływać również obniżona odporność, nieodpowiednia dieta czy nawet stres.
Z tego artykułu dowiesz się, jak samodzielnie zidentyfikować u siebie grzybicę na podstawie głównych objawów i kiedy należy udać się do lekarza ginekologa.
Jak rozpoznać grzybicę pochwy?
Przyczyną infekcji jest zwiększona ilość grzybów Candida albicans (stąd też częsta nazwa kandydoza), które przyczyniają się do rozwoju drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu. Do najważniejszych objawów grzybicy zaliczamy m.in.:
- upławy (biała, niekiedy żółtawa wydzielina o gęstej konsystencji tzw. twarożku)
- pieczenie, swędzenie pochwy
- nieprzyjemny zapach wydzieliny
- zaczerwienienie i ból narządów płciowych, czasami nawet obrzęk
- uczucie suchości na wargach sromowych
- ból podczas współżycia i intensywne swędzenie po stosunku
- w niektórych przypadkach zmiany skórne po wewnętrznej stronie ud
Oprócz tego u niektórych pacjentek oprócz wymienionych objawów może dochodzić do częstego oddawania moczu, uczucia pełnego pęcherza nawet po skorzystaniu z toalety, pęknięcia warg sromowych, a nawet bolesnego miesiączkowania.
Do nasilenia objawów dochodzi zwykle przy oddawaniu moczu, współżycia czy gorących kąpieli, ponieważ wówczas grzyby mają idealne środowisko do rozwoju - ciepłe i wilgotne.
Podejrzewając u siebie grzybicę pochwy, warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie u każdej pacjentki grzybica pochwy daje wyraźne symptomy. U części kobiet przebiega ona bezobjawowo, a pacjentka dowiaduje się o schorzeniu dopiero w gabinecie ginekologicznym lub uzyskując wyniki cytologii.
Po drugie, wydzielina z pochwy nie zawsze oznacza grzybicę. Wydzielina jest zupełnie naturalną sprawą i występuje w trakcie całego cyklu. Zmienia jednak swoją konsystencję, więc w fazie płodnej zwykle bywa ciągliwa, elastyczna i przezroczysta, a w fazie niepłodnej - gęsta i biaława. Nie oznacza jednak zakażenia. Upławy, charakterystyczne dla grzybicy, są bardzo gęste, mają konsystencję twarożku i nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pojawia się szereg innych objawów, opisanych wyżej.
Jeśli jednak zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie powinnaś udać się do ginekologa, który dokona fachowej diagnostyki.