telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG piersi czy mammografia? Które badanie piersi wykonać?

Zarówno USG piersi, jak i mammografia to podstawowe badania diagnostyczne, które pozwalają na wykrycie wszelkich zmian w piersiach, w tym o charakterze nowotworowym. Wszystkie kobiety powinny wykonywać je regularnie. Są one szczególnie ważne w przypadku pacjentek, które są genetycznie obciążone ryzykiem raka piersi. Chociaż cel tych badań jest taki sam, to jednak specyfika i przebieg mammografii oraz USG piersi nieco się różni.

USG piersi

Jest to badanie wykonywane przy użyciu fal ultrasonograficznych, które wnikają do ciała i odbijają się od narządów wewnętrznych, tworząc obraz obserwowany na monitorze. Jest to badanie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Można je wykonywać niezależnie od cyklu menstruacyjnego. Główną zaletą USG jest możliwość oglądania ewentualnych zmian pod różnymi kątami. Za sprawą tego badania możliwe jest odróżnienie łagodnej torbieli od złośliwej zmiany. Podczas badania ultrasonograficznego nie są wykrywane zwapnienia.

Na badania USG piersi zwykle są kierowane młodsze kobiety (do 50. roku życia), które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej.

Mammografia

Mammografia to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 50. roku życia. W praktyce może być zalecana przez lekarza już u kobiet od 35. roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej. Mammografia pozwala na wykrycie nawet niewielkich, milimetrowych zmian, obrazuje kształt guza, uwidacznia zwapnienia. Zwapnienia mogą być duże lub małe. Co ciekawe, bardziej niebezpieczne są mikrozwapnienia, które mogą być symptomem raka lub zmian przedrakowych.

Uważa się jednak, że mammografia słabo się sprawdza w przypadku młodszych kobiet. Badanie można wykonać u zarówno u kobiet z małymi, jak i dużymi piersiami, w tym również po operacjach powiększenia piersi. Mammografia przeprowadzana jest nawet u mężczyzn.

Kiedy mammografia, a kiedy USG piersi?

Jak już zostało wspomniane, USG wykonywane jest u młodszych kobiet, a u starszych rekomendowana jest mammografia ze względu na więcej tkanki tłuszczowej w piersiach. Sprawa może być jednak nieco bardziej skomplikowana, jeśli pacjentka stosuje hormonalną terapię zastępczą, gdyż w niektórych przypadkach może dojść do przyrostu tkanki gruczołowej. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się USG.

Warto też pamiętać, że w kompleksowej diagnostyce zwykle zalecane jest przeprowadzenie obu badań. Mammografia może nie odróżnić zmian litych, guzków od zmian zawierających płyn itp., natomiast USG uwidacznia je bardzo dobrze. Oba badania wykonywane są obowiązkowo przed rozpoczęciem terapii hormonalnej.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.