Z dzieckiem do ginekologa – co warto wiedzieć?
Lekarz ginekolog większości z nas kojarzy się z opieką nad kobietami w okresie ciąży oraz z leczeniem chorób kobiecych. Kiedy zastanawiamy się, w jakim wieku należy odbyć pierwszą wizytę u ginekologa, nie zdajemy sobie sprawy, że z pomocy lekarza tej specjalności mogą też korzystać małe dziewczynki.
Kiedy niezbędna jest pomoc ginekologa dziecięcego?
Ginekologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Z pomocy lekarza tej specjalności skorzystać muszą czasem już małe dziewczynki. Podstawowymi problemami, jakie mogą się pojawić w młodym wieku, są te związane z nieprawidłowym rozwojem narządów rodnych oraz infekcje. Kiedy kilkulatce dokucza swędzenie lub brudzi ona bieliznę, matka zazwyczaj zastanawia się, gdzie szukać pomocy. Odpowiedzią jest właśnie ginekolog dziecięcy – lekarz, który specjalizuje się w problemach z układem płciowym u dziewczynek. Jakie objawy powinny skłonić matkę do wizyty z dzieckiem w gabinecie?
W okresie niemowlęcym i w wieku przedszkolnym:
- nieprawidłowy wygląd narządów płciowych,
- zaczerwienienia, świąd i wydzieliny,
- obrzęk, wydzielina, zbyt intensywny rozwój sutków,
- zbyt wcześnie pojawiające się owłosienie,
- zaburzenia wzrostu,
- bóle brzucha i nieprawidłowe wyniki badania moczu.
W wieku szkolnym przed pokwitaniem:
- jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju ciała, piersi i układu płciowego,
- zahamowanie rozwoju płciowego,
- brak pierwszej miesiączki, nieregularne krwawienia, bóle miesiączkowe, obfite krwawienie lub skrzepy,
- intensywny trądzik,
- brak lub zbyt intensywne owłosienie,
- stany zapalne dróg rodnych.
W każdym przypadku, bez względu na wiek, mamy powinny udać się z córką do ginekologa, jeśli zachodzi podejrzenie molestowania seksualnego. Natomiast kobiety, które podczas ciąży lub w okresie laktacji stosowały leki hormonalne, powinny zasięgnąć opinii ginekologa dziecięcego już w przypadku noworodka.
Wskazaniem do wizyty w gabinecie jest także otyłość lub anoreksja, młodzieńcze łysienie, hirsutyzm czy planowanie przez nastolatkę rozpoczęcia współżycia płciowego.
Wizyta u ginekologa z dzieckiem to bardzo duży stres zarówno dla pacjentki, jak i dla matki, dlatego niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie córki do badania.