Jak znaleźć dobrego ginekologa?
Regularne badania ginekologiczne są bardzo ważne. Kobiety powinny odwiedzać gabinet ginekologiczny co rok lub co dwa lata, poddając się rutynowym badaniom profilaktycznym. Wiele kobiet ma jednak problem w znalezieniu dobrego, zaufanego specjalisty. Szczególnie przed pierwszą wizytą młode pacjentki bardzo się stresują ze względu na specyfikę przeprowadzanych badań. Dla komfortu i spokoju psychicznego warto poszukać takiego ginekologa, do którego będziemy chodzić bez zbędnego stresu i obaw. Ale jak go znaleźć?
Gdzie szukać dobrego, zaufanego ginekologa?
Badania ginekologiczne dotyczą miejsc intymnych kobiet, dlatego też często wywołują u pacjentów poczucie wstydu, a nawet stres. Teoretycznie tego rodzaju emocje nie powinny mieć miejsca, w końcu mamy do czynienia z profesjonalnymi badaniami medycznymi, w praktyce jednak intymność kobiety to bardzo delikatna kwestia i pacjentka ma prawo do różnych odczuć. Dobry ginekolog to nie tylko lekarz specjalista, ale również osoba, która posiada odpowiednie wyczucie.
Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego ginekologa jest poproszenie o opinie innych, bliskich kobiet np. matki, przyjaciółki, siostry. One z całą pewnością szczerze doradzą, do jakiego specjalisty warto się udać.
Wiele informacji można znaleźć również w internecie. Istnieje wiele stron internetowych poświęconych lekarzom w różnych miastach, które mogą stanowić źródło opinii na temat ginekologów. Kobiety w sieci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, opisują swoich lekarzy, dzięki czemu jeszcze przed wizytą można pozyskać garść przydatnych wiadomości.
Wiele kobiet zwraca uwagę również na takie kwestie jak doświadczenie, płeć, a nawet wiek lekarza.
Prywatnie czy publicznie
Oprócz wyboru odpowiedniego lekarza ginekologa należy również podjąć decyzję, czy na wizytę do niego udamy się prywatnie, czy też skorzystamy z oferty placówki publicznej. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji pacjentki. Publiczne służba zdrowia jest bezpłatna dla pacjentów objętych ubezpieczeniem, niestety w tym przypadku należy się liczyć np. z odległymi terminami wizyt czy badań. U prywatnego ginekologa zwykle wszystko przebiega szybciej, ale za taką wizytę trzeba będzie zapłacić.