Czym się zajmuje ginekolog dziecięcy?
Ginekolog kojarzy nam się przede wszystkim z lekarzem, do którego przychodzą po poradę dorosłe kobiety. A przecież również młode dziewczynki mogą mieć problemy z narządami płciowymi. Nawet kilkumiesięczne niemowlęta mogą zostać skierowane na badania do lekarza ginekologa. W tym przypadku mamy do czynienia z ginekologiem dziecięcym.
Ginekologia dziecięca obejmuje specjalistyczną opieką medyczną dzieci w każdym wieku — od okresu niemowlęcego po dziewczynki, które doświadczyły pierwszej miesiączki.
Kiedy warto udać się do ginekologa dziecięcego?
Wizyta u ginekologa bywa stresująca nawet dla dorosłych kobiet. Kiedy więc u młodej dziewczynki pojawiają się problemy z narządami moczowo-płciowymi, należy zapewnić jej fachową opiekę. Ginekolog dziecięcy to specjalista, który posiada nie tylko niezbędną wiedzę medyczną, ale również potrafi umiejętnie przeprowadzić badanie u dziecka. Przed pierwszą wizytą należy odpowiednio przygotować dziecko, przekonując go, iż jest to zupełnie normalne i potrzebne badanie medyczne. Spokojna rozmowa na temat tego, co będzie się działo w gabinecie to podstawa.
Dziewczynki badane są nieco inaczej niż dorosłe kobiety. Niekiedy badanie przeprowadzane jest przez odbyt. Bardzo często wykonywane są też badania USG — nieinwazyjne i bezbolesne.
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z młodą pacjentką oraz jej rodzicem lub opiekunem. Następnie ogląda skórę dziecka w okolicach krocza, odbytu, podbrzusza, ud, by ocenić rozwój zewnętrznych narządów płciowych. U dzieci i dziewczynek, które są nieaktywne seksualnie, wykonywane jest badanie dwuręczne wraz z badaniem przezodbytniczym. W ten sposób można dokonać prawidłowej oceny narządu rodnego. W przypadkach klinicznych, czyli przy krwawieniu z dróg rodnych, obecności ciała obcego w pochwie, podejrzenia wad rozwojowych itp., wykorzystywane są wzierniki dziecięce lub waginoskop.
Ginekolog dziecięcy wykonuje również badanie USG narządów miednicy mniejszej, stosują przy tym głowicę przezbrzuszną (przy wypełnionym pęcherzu), głowicę rektalną (małe dzieci i dziewczęta nieaktywne seksualnie) lub głowicę dopochwową (dziewczęta aktywne seksualnie). Pozwala ono na ocenę stopnia rozwoju i prawidłowości narządów płciowych.