Zły wynik badania USG piersi. Co może oznaczać?
Wiele kobiet zapomina o corocznym badaniu piersi. Jest to bardzo duży błąd. Wcześnie wykryte zmiany, jakiegokolwiek rodzaju, są przeważnie uleczalne. Zwlekanie z badaniem to działanie na własną szkodę.
Po co robi się USG piersi?
Badanie piersi ultrasonografem to dokładne zbadanie ich tkanek. Lekarz przemieszcza sondę po piersi pacjentki, badając ją kawałek po kawałku. Na ekranie na bieżąco wyświetla się obraz z badania. Lekarz więc może komentować to, co mu się wyświetla i interpretować wynik. Widzi więc, czy w piersi nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. USG piersi robi się głównie po to, aby uniknąć raka piersi. Wcześnie wykryte, małe guzki są całkowicie wyleczalne, dlatego profilaktyka jest taka ważna. USG panie powinny wykonywać co rok, jednak jeśli w którejś piersi wyczują niepokojące zmiany, nie mogą zwlekać z badaniem.
W piersi „coś” jest!
Jeśli wynik Twojego badania wskaże, że w piersi coś się dzieje, nie bój się zadawać lekarzowi pytań. Może okazać się, że to nic groźnego. Niektóre panie mają skłonność do tworzenia się w piersiach torbieli. Są one widoczne na badaniu, przeważnie lekarze widzą, że to tylko torbiel. Ich leczenie najczęściej polega na… braku leczenia. Torbiele mają tendencję do znikania, należy tylko powtórzyć USG za jakieś pół roku, aby upewnić się, że tak się rzeczywiście stało. Jeśli w piersi zostanie wykryta zmiana twarda, czyli guzek, również nie wpadaj w panikę. Może to być tylko zwapnienie lub zwłóknienie, które będzie dalej badane, jednak nie musi być złośliwe. Najgorsze co może znaleźć lekarz to guz nowotworowy. W tym wypadku zapytaj lekarza o wszystko: jakiej jest wielkości, co Ci może o nim powiedzieć, jakie kolejne kroki musisz podjąć w walce o zdrowie, a być może życie. Jednak nie wpadaj w panikę. Małe guzki często nie niosą za sobą dużych konsekwencji. Nawet jeśli będziesz musiała przejść operację, bardzo prawdopodobne jest, że usunięty zostanie tylko guzek, a nie cała pierś.