telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Ułożenie płodu w macicy

Położenie dziecka ginekolog określa już na pierwszym szczegółowym badaniu USG, jednak to jaką pozycję będzie miało w czasie porodu, można sprawdzić dopiero w ósmym miesiącu lub około 40. tygodnia ciąży.

Najczęstsza pozycja płodu

U większości kobiet płód przyjmuje ułożenie głową w dół między 32. a 38. tygodniem ciąży. Jest to położenie główkowe, które umożliwia poród siłami natury. Ginekolodzy radzą, by nie przejmować się położeniem dziecka w trakcie ciąży, a szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze, bowiem u większości kobiet mniej więcej w 20. tygodniu ciąży łożysko zaczyna przesuwać się do góry. Inna sprawa, że dziecko w łonie matki może często zmieniać swoją pozycję i jego ułożenie może być inne nawet kilka dni przed porodem. Znaczenie ma również nie tylko to, gdzie znajduje się główka dziecka, ale też to, w którą stronę ma zwróconą twarz. W większości przypadków buzia jest skierowana w stronę pleców matki.

Inne możliwe pozycje płodu

Dziecko może przybrać położenie pośladkowe, w którym pośladki ułożone są na dole macicy, nogi ułożone do góry, a stopy są przy twarzy. Może się też zdarzyć, że jedna nóżka jest na górze, a druga na dole. Zmianę pozycji płodu można wywołać specjalnymi ćwiczeniami, o których powinien poinformować ginekolog prowadzący Twoją ciążę. Lekarz może również przy pomocy USG spróbować obrócić płód. Jeśli jednak dziecko nadal pozostanie w pozycji pośladkowej, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie poród przez cesarskie cięcie. Inną nietypową pozycją jest położenie stópkowe, gdzie jedna lub dwie nogi są skierowane są do dołu, a dziecko ułożyło się pośladkowo. Możliwe jest także położenie poprzeczne, w którym dziecko jest ułożone w poprzek macicy lub skośne, gdzie głowa dziecka opiera się na talerzu kości biodrowej. W takich przypadkach lekarz próbuje wykonać obrót zewnętrzny na główkę, żeby nakierować ją na dół. Jeśli zabieg ten okaże się jednak nieskuteczny, konieczne jest przeprowadzenie porodu przez cięcie cesarskie.

Prowadzenie ciąży Białystok

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą gabinetu ginekologicznego w Białymstoku, w którym prowadzeniem ciąży zajmuje się ginekolog Anna Kluz-Kowal.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.