Badania USG w ciąży
W czasie ciąży powinny odbyć się trzy szczegółowe badania USG. Na pozostałych wizytach u ginekologa dokonuje się zaś rutynowego badania USG, które ma sprawdzić, czy płód jest żywy, ocenić jego pozycję, a także zmierzyć czynność pracy jego serca i ilość wód płodowych. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach USG w ciąży?
Badania prenatalne
Trzy szczegółowe badania, o których już wspomnieliśmy, to tzw. badania prenatalne, które muszą być wykonane u każdej ciężarnej kobiety. Pierwsze z nich przeprowadza się w pierwszym trymestrze ciąży, a dokładniej w 11.-14. tygodniu ciąży i jest to USG, które pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Kolejne odbywa się w drugim trymestrze, w 20.-22. tygodniu ciąży i określa się je mianem połówkowego. Podczas tego badania bardzo prawdopodobne jest, że lekarz będzie mógł określić płeć dziecka. Trzecie szczegółowe badanie USG wykonuje się w 30.-32. tygodniu ciąży. Wówczas lekarz ocenia rozwój ciąży w trzecim trymestrze.
Zalecenia przed szczegółowymi badaniami USG
Aby badanie USG było jak najwyższej jakości, warto stosować się do kilku zaleceń. Ginekolodzy radzą, aby nie stosować wszelkich kremów na rozstępy, tłustych olejków i balsamów dwa dni przed wizytą, ponieważ pogarszają one obraz USG. Co jeszcze może utrudnić lekarzowi zbadanie płodu? Zaleganie gazów w jelitach. Dlatego ważne jest, aby w dniu badania i nawet dzień przed, nie spożywać ciężkostrawnych i wzdymających potraw, a najlepiej zrezygnować z większego posiłku na 2-3 godziny przed samym USG. Problem z gazami w jelitach szczególnie obniża jakość obrazu USG u szczupłych kobiet. Jeśli masz taką budowę ciała i w czasie ciąży borykasz się z problemami trawiennymi, warto regularnie pić herbatę z kopru włoskiego i stosować leki na wzdęcia.
Jak wyglądają takie badania?
Badania szczegółowe są wykonywane przetwornikiem, który ginekolog przesuwa po brzuchu pacjentki, tak samo jest w przypadku rutynowych badań USG. Jednak w pierwszym trymestrze zdarza się, że badanie w taki sposób jest bardzo utrudnione, a przyczyną tego może być macica tyłozgięta i wówczas lekarz decyduje się na wykonanie USG sondą przezpochwową.
Prowadzenie ciąży Białystok
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą gabinetu ginekologicznego w Białymstoku, w którym prowadzeniem ciąży i badaniami USG zajmuje się ginekolog Anna Kluz-Kowal.