telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Tampony czy podpaski?

Higiena podczas okresu powinna wynikać z preferencji danej kobiety, nie z panującej mody czy presji koleżanek. Zarówno tampony jak i podpaski mają swoje zagorzałe zwolenniczki, które za żadne skarby świata nie zmienią zdania co do wygody danego rozwiązania. Jakie są plusy i minusy używania tamponów i podpasek?

Podpaski

Podpaski są zdrowsze dla kobiety. Wilgoć nie jest utrzymywana w ciele, tylko na zewnątrz. A wilgoć, jak wiadomo, sprzyja rozwojowi bakterii i infekcjom. Dlatego każdy ginekolog doradza używanie podpasek w przerwach między tamponami (na przykład na noc), by dać odpocząć ciału. Podpaski pozwalają na bieżąco wydostawać się z ciała nie tylko krwi, ale również wszystkim skrzepom. Są również wygodne w zakładaniu i tanie. Jednak mają też swoje minusy. Nie są dyskretne – kobiety nie założą ich do bikini, gdy chcą się opalać. Z oczywistych względów odpada również pływanie. Podpaski niestety lubią się przesuwać i zwijać, dlatego często nie dają stuprocentowej ochrony przed plamami, zwłaszcza paniom, które lubią uprawiać sport.

Tampony

Tampony wygrywają możliwościami jakie dają. Umieszczone wewnątrz ciała nie ograniczają kobiety w codziennych czynnościach. Pozwalają na uprawianie sportów, relaks nad wodą i dużo innych aktywności. Regularnie zmieniane są skuteczniejsze w ochronie bielizny niż podpaski. Są również higieniczniejsze, krew miesiączkowa wsiąka w nie, nie mając kontaktu ze sromem. Minusem tamponów jest to, że zwiększają ryzyko infekcji pochwy, jeśli nie zmienia się ich co co najmniej 4-5 godzin. Dziewice boją się, że tampon może uszkodzić błonę. W większości przypadków jest to niemożliwe, jednak kobiety, które są na to narażone powinny używać tamponów w wersji mini. Panie, które mają problem z suchością pochwy, mogą odczuwać ból przy zakładaniu tamponu. Dla nich jednak zostały stworzone tampony z aplikatorami.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.