Jak wygląda leczenie nadżerki
Problem nadżerki dotyka co czwartą kobietę. Nadżerka to ubytek, który pojawia się na nabłonku w pochwowej części szyjki macicy. Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że nadżerka jest rakiem, ale prawdą jest, że nieleczona może prowadzić do rozwoju nowotworu szyjki macicy. Wcześnie wykryta zmiana, może zostać szybko i skutecznie wyleczona, dlatego tak istotne są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym i odpowiednie leczenie nadżerki.
Przyczynami pojawienia się nadżerki są m.in. stany zapalne wywołane infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi, a także urazami mechanicznymi.
Objawami, które mogą sygnalizować pojawienie się nadżerki, są białe lub żółtawe upławy z pochwy oraz delikatne plamienie pomiędzy miesiączkami, a także bóle w okolicy pleców i podbrzusza.
Jeśli nadżerka jest mała, można ją wyleczyć za pomocą dopochwowych środków farmakologicznych, które likwidują stan zapalny. W niektórych przypadkach lekarz ginekolog może zalecić leczenie nadżerki za pomocą tzw. koagulacji chemicznej, czyli preparatu likwidującego chory nabłonek. Jeśli zmiana na nabłonku jest większa, można ją leczyć metodą wypalania albo wymrażania. Bardzo duże nadżerki są najczęściej usuwane chirurgicznie.