telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Zespół policystycznych jajników a ciąża

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to choroba, które może nie tylko utrudnić zajście w ciążę, ale i poważnie obniżyć komfort życia na co dzień. To problem, który dotyka nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. Jak leczy się PCOS? Czy mimo diagnozy można zajść w ciążę?

Co to jest PCOS?

Zespół policystycznych jajników to choroba, która cechuje się wielotorbielowatymi i nieprawidłowo funkcjonującymi jajnikami. PCOS prowadzi do poważnych zaburzeń procesu dojrzewania pęcherzyka w jajniku, a w rezultacie do braku owulacji i zmian hormonalnych. Najważniejszą konsekwencją jest wzrost produkcji androgenów, czyli męskich hormonów. PCOS to schorzenie, któremu może towarzyszyć zaburzenie kontroli glukozy, a także otyłość.

Czy kobieta z PCOS może starać się o dziecko?

Wiele kobiet pyta się swojego ginekologa, czy zespół policystycznych jajników może utrudnić zajście w ciążę. Główną przeszkodą jest chociażby występowanie cykli bezowulacyjnych, jednak rozpoznanie PCOS wcale nie musi oznaczać, że kobieta nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Wszystko zależy od rodzaju zaburzeń. Niektóre pacjentki z łagodnym przebiegiem choroby – nawet pomimo rzadszych owulacji – szczęśliwie zostają zadowolonymi mamami.

Jak podkreśla ginekolog, są również i takie pacjentki, które zmagają się z bardzo ciężką postacią tej choroby. Wymagają farmakoterapii i wdrożenia metod wspomaganego rozrodu, aby móc uzyskać długo wyczekiwaną ciążę. Warto jednak pamiętać, że u kobiety z PCOS niestety zwiększa się ryzyko poronienia. Pojawia się również ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, co może stanowić poważne zagrożenie dla rozwoju dziecka i zdrowia matki.

Jak zajść w ciążę przy PCOS?

Kluczem jest odpowiednio dobrana terapia – ustalana na podstawie kilku czynników, np. wieku kobiety, długości starań, ogólnego stanu zdrowia czy rezerwy jajnikowej. Zaleca się również normalizację masy ciała i zapobieganie utrzymywaniu się wysokiego stężenia insuliny dzięki nowej diecie. W niektórych przypadkach konieczna będzie farmakoterapia.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.