Jakie funkcje pełnią jajniki?
Kobiecy układ rozrodczy tworzą narządy płciowe wewnętrzne i zewnętrzne. Do narządów płciowych wewnętrznych zaliczamy jajniki, jajowody, macicę i pochwę. Jajniki odpowiadają za produkcję hormonów płciowych oraz produkcję komórek rozrodczych. Jakie hormony wydzielają jajniki? Kiedy można podejrzewać, że nie funkcjonują w prawidłowy sposób? Podpowiadamy.
Budowa kobiecego układu rozrodczego
Kobiecy układ rozrodczy tworzą gonady, czyli parzyste jajniki, przewody wyprowadzające komórki jajowe z jajników - jajowody, a także macica i pochwa. Zewnętrznym narządem płciowym kobiet jest srom. Jajniki znajdują się na ścianie bocznej miednicy mniejszej. W ich budowie wyróżniamy korę jajnika oraz rdzeń jajnika.
W jajnikach znajdują się pęcherzyki jajnikowe zawierające jedną komórkę jajową i odpowiadające za produkcję estrogenów komórki śródmiąższowe. Od momentu wejścia w okres pokwitania w jajnikach rozpoczyna się dojrzewanie pęcherzyków jajowych, które po około 14 dniach są gotowe do zapłodnienia i uwalniane z jajnika. W tym czasie zwiększa się produkcja progesteronu. Zapłodnienie komórki jajowej prowadzi do ciąży. Aby ją potwierdzić, konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego w gabinecie specjalisty.
Funkcje jajników
Jajniki uwalniają komórki jajowe. Ich prawidłowa praca zapewnia kobietom płodność, jednak przebieg cyklu menstruacyjnego nie jest możliwy bez hormonów płciowych. Do hormonów wytwarzanych przez jajniki zaliczamy hormony steroidowe, czyli estrogeny i progesteron, hormony androgenowe, a także relaksynę.
W obrębie jajników mogą rozwinąć się różne schorzenia, do których zaliczamy m.in. stany zapalne, zmiany torbielowate, PCOS (zespół policystycznych jajników) oraz schorzenia o podłożu nowotworowym. Na schorzenia jajników mogą wskazywać np. zaburzenia cyklu menstruacyjnego, które utrudniają zajście w ciążę, ból jajnika, nagłe powiększenie się obwodu brzucha oraz objawy gastryczne.