telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czym różni się laparoskopia od histeroskopii?

Laparoskopia i histeroskopia to zabiegi endoskopowe, które coraz częściej zastępują klasyczne zabiegi chirurgiczne. Zarówno laparoskopia, jak i histeroskopia są wykonywane w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych, stanowiąc małoinwazyjną alternatywę zabiegową, która skraca czas rekonwalescencji. Na czym polega laparoskopia i histeroskopia? Kiedy najczęściej znajdują zastosowanie? Wyjaśniamy.

Laparoskopia i histeroskopia - czym się różnią?

W nowoczesnej ginekologii stosowane są metody diagnostyki i leczenia, które obciążone są minimalnym ryzykiem powikłań i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Laparoskopia i histeroskopia zaliczane są do grupy zabiegów endoskopowych, które znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu niepłodności. Różnią się sposobem wprowadzenia do wnętrza organizmu narzędzi diagnostycznych i narzędzi chirurgicznych.

W przypadku laparoskopowych zabiegów ginekologicznych, które wykonywane są m.in. w celu zdiagnozowania endometriozy, potwierdzenia obecności zrostów, pobierania wycinków i oceny drożności jajowodów, wykonywane są otwory w powłokach brzusznych. Dzięki niewielkim nacięciom do wnętrza organizmu wprowadzany jest wyposażony w kamerę i miniaturowe narzędzia chirurgiczne laparoskop.

Histeroskopia także wykonywana jest w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z zabiegiem, który nie wymaga nacięcia powłok brzusznych - badania diagnostyczne i zabiegi chirurgiczne z zastosowaniem histeroskopu, wykonywane są przez pochwę.

Najczęstsze wskazania do laparoskopii i histeroskopii

Laparoskopia i histeroskopia to zabiegi małoinwazyjne, dlatego nie wymagają długiej hospitalizacji oraz rekonwalescencji. Wykonywane są m.in. na etapie diagnozowania przyczyn niepłodności oraz w celu usunięcia zrostów, mięśniaków, polipów i ognisk endometriozy.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.