Jak przebiega wizyta u ginekologa?
Systematycznie wykonywane badania ginekologiczne to ważny element profilaktyki zdrowia kobiety. Wizyta u ginekologa nie powinna powodować wstydu i skrępowania oraz lęku. Aby oswoić „strach” przed wizytą u ginekologa, warto dowiedzieć się, w jaki sposób ona przebiega. Dzięki temu pierwsze badanie ginekologiczne nie będzie wiązało się z niepotrzebnym stresem. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega wizyta w gabinecie ginekologicznym.
Kiedy po raz pierwszy iść do ginekologa?
Systematyczne badania ginekologiczne są niezbędne u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. Zalecane jest, aby do ginekologa uczęszczały także nastolatki, które zaczęły miesiączkować. W przypadku młodych dziewcząt wizyta u ginekologa ma na celu sprawdzenie, czy narząd rodny prawidłowo się rozwinął. Do ginekologa powinna pójść także dziewczyna, u której występują dolegliwości wskazujące na schorzenia ginekologiczne.
Ważne! Koniecznie trzeba wykonać badanie ginekologiczne u nastolatki w wieku 14-15 lat, u której nie pojawiła się pierwsze miesiączka, a także u dziewczynki, która zaczęła przedwcześnie miesiączkować.
Wizyta u ginekologa krok po kroku
Choć zakres badań ginekologicznych może się nieco różnić w przypadku każdej kobiety, to sam przebieg wizyty u ginekologa zawsze jest podobny, uwzględniając kilka etapów. Pierwszy z nich to wywiad lekarski, podczas którego lekarz zadaje pacjentce różne pytania. Dotyczą one m.in. przebiegu miesiączki, dlatego warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny oraz notować towarzyszące okresowi objawy, które stanowią dla lekarza cenną wskazówkę diagnostyczną.
Kolejne etapy wizyty u ginekologa uwzględniają m.in.:
- badanie przedmiotowe zewnętrzne,
- badanie przedmiotowe wewnętrzne,
- badanie USG przezpochwowe lub badanie USG przez powłoki brzuszne,
- inne badania ginekologiczne np. pobieranie wymazów.