telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie funkcje pełnią mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy, inaczej mięśnie Kegla, to wspólna nazwa dla kilku mięśni, które warunkują m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i układu płciowego. Ich budowa uwzględnia dwa typy włókien, które stanowią podporę dla narządów miednicy mniejszej, a także umożliwiają m.in. powstrzymanie oddawania moczu i kału. Jakie objawy powinny zaniepokoić i skłonić do ćwiczenia mięśni Kegla? Wyjaśniamy.

Mięśnie dna miednicy - co warto wiedzieć na ich temat?

Mięśnie dna miednicy to grupa mięśniowa, o której istnieniu wiele osób zapomina. Stanowią one niezbędną podporę dla narządów wewnętrznych oraz wpływają na funkcjonowanie układu moczowego i układu płciowego. Mięśnie dna miednicy najczęściej kojarzymy z dość wstydliwą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu. Dolegliwości związane z osłabieniem mięśni dna miednicy trzeba skonsultować z lekarzem ginekologiem. W przypadku kobiet niezbędna jest wizyta u specjalisty, który wykona badania ginekologiczne oraz doradzi najlepszy sposób postępowania w celu redukcji nietrzymania moczu, a także obniżenia satysfakcji płynącej z intymnych zbliżeń.

Funkcje mięśni Kegla

Mięśnie dna miednicy utrzymują narządy miednicy mniejszej we właściwym położeniu, zabezpieczając m.in. przed wypadaniem narządów rodnych do przedsionka pochwy oraz wypadaniem pęcherza moczowego. Przeciwdziałają również mimowolnemu popuszczaniu kału i moczu. Ze względu na pełnione przez mięśnie Kegla funkcje, konieczne jest dbanie o ich dobrą kondycję, która zmniejsza się wraz z wiekiem. Zdarza się, że osłabienie mięśni dna miednicy ma związek z przebytymi porodami siłami natury.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń, które zwiększają napięcie mięśni dna miednicy. Na osłabienie mięśni Kegla wskazuje m.in. popuszczanie moczu podczas kaszlu i kichania oraz wysiłku fizycznego.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.