telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy kobiety, które nie współżyją seksulanie powinny mieć wykonywaną cytologię?

Każda kobieta powinna pamiętać o profilaktycznych badaniach ginekologicznych narządów układu rozrodczego. Profilaktyka chorób ginekologicznych jest bardzo ważna, bo pozwala wykryć rozwijające się bezobjawowo schorzenia we wczesnym stadium, co zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Na czym polega badanie cytologiczne i kiedy trzeba je wykonywać? Podpowiadamy.

Dlaczego trzeba wykonywać cytologię?

Cytologia to badanie, które stanowi podstawę profilaktyki raka szyjki macicy, dlatego powinna być wykonywana systematycznie u wszystkich kobiet. Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana u kobiet, które ukończyły 25. rok życia, jeżeli nie rozpoczęły one współżycia. U kobiet aktywnych seksualnie pierwszą cytologię należy wykonać po 3 latach od momentu rozpoczęcia życia seksualnego. Czy zaprzestanie współżycia jest wskazaniem do rezygnacji z cytologii? Absolutnie nie, bo brak stosunków seksualnych nie chroni przed rakiem szyjki macicy. Stan przedrakowy, a następnie nowotwór, rozwija się przez bardzo długi czas, dlatego każda kobieta powinna systematycznie wykonywać cytologię raz na 3 lata lub częściej, jeżeli istnieje ryzyko obciążenia genetycznego oraz wcześniejsze wyniki badań wskazywały nieprawidłowości.

Co ważne – ryzyko rozwoju raka szyjki macicy zwiększa zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), do którego często dochodzi podczas kontaktów seksualnych, dlatego każda kobieta powinna wykonywać systematycznie badanie cytologiczne, które trwa kilka minut i jest bezbolesne.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, która wprowadzana jest przez pochwę. Podczas cytologii mogą zostać wykryte nie tylko stany przedrakowe oraz rak, ale także inne nieprawidłowości np. zakażenia bakteryjne i wspomniane wcześniej zakażenie HPV.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.