Czy ginekolog może przepisać antykoncepcję hormonalną bez badań?
Antykoncepcja hormonalna ma wiele zalet, jednak wiąże się także z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Przed przepisaniem pierwszych tabletek hormonalnych powinny zostać wykonane badania, które pozwolą lekarzowi określić ogólny stan zdrowia kobiety i wykryć ewentualne przeciwwskazania do stosowania konkretnego leku. Czy może zostać przepisana antykoncepcja hormonalna bez badań? Sprawdź, aby nie narazić się na poważne zagrożenia dla zdrowia.
Postępowanie przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej
W ostatnich latach rośnie popularność portali internetowych, które oferują możliwość uzyskania recepty na konkretne leki. Możemy również skorzystać z teleporady u specjalisty, który ma prawo wypisać receptę jako kontynuację leczenia. Jest to w pełni zgodne z prawem i etyką lekarską, jednak ze względu na liczne zagrożenia, które wiążą się ze stosowaniem kuracji hormonalnych, przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej powinny zostać wykonane badania oraz musi być przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski. Dzięki zadawanym pacjentce pytaniom ginekolog może określić ryzyko związane z zastosowaniem konkretnych hormonów, a także zdecydować o wykonaniu badań, zanim rozpocznie kurację hormonalną.
Antykoncepcja hormonalna „bez recepty” – czy jest bezpieczna?
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które są kupowane bez recepty na forach internetowych lub stosowanie antykoncepcji w innej formie np. plastrów, korzystając z uprzejmości siostry, koleżanki itd., jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie każda kobieta może stosować antykoncepcję hormonalną! Co więcej, skuteczna terapia uwzględnia dobór leków, które są dopasowane do potrzeb konkretnej kobiety, więc wykonanie badań przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej, jest niezbędne.