Jakie witaminy i minerały warto suplementować w ciąży?
Suplementacja witamin i minerałów w ciąży to temat, który trzeba koniecznie przedyskutować z lekarzem ginekologiem już podczas pierwszej wizyty, która ma na celu potwierdzenie ciąży. Co bardzo ważne – choć Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazuje na konieczność suplementacji np. żelaza, jodu i witaminy D, to nie wszystkie suplementy diety dostarczają do organizmu ciężarnej witaminy i minerały w odpowiedniej ilości. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zapotrzebowanie organizmu ciężarnej na witaminy i minerały
Od momentu zapłodnienia do pierwszych oznak ciąży mija kilka tygodni, które są bardzo ważne dla rozwoju zarodka, dlatego niektóre witaminy i minerały powinno przyjmować się jeszcze na etapie starania się o dziecko. To przede wszystkim kwas foliowy i inne foliany, które zapobiegają rozwojowi wad cewy nerwowej.
W każdym kolejnym tygodniu ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały w organizmie ciężarnej, bo z niezbędnych do przebiegu procesów biologicznych związków korzysta również rozwijający się płód. Najczęściej suplementowane witaminy w ciąży to kwas foliowy i witamina D3. Do ważnych dla ciężarnych minerałów zaliczamy przede wszystkim żelazo, jod i magnez. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie suplementy diety dostarczają do organizmu ciężarnej odpowiednią ilość witamin i minerałów. Niektóre suplementy mogą także zawierać duże dawki związków, których w ciąży nie można przedawkować np. witaminy A, dlatego dobór suplementu najlepiej omówić na wizycie u ginekologa. Oprócz witamin i minerałów ciężarne powinny także przyjmować odpowiednią ilość kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i innych kwasów z grupy Omega-3.
Suplementy nie zastąpią zdrowej, urozmaiconej diety
Podstawowym źródłem witamin i minerałów w diecie ciężarnej powinna być zdrowa, urozmaicona dieta, której uzupełnienie stanowią suplementy diety. Lekarz ginekolog może także zdecydować o konieczności przyjmowania produktów leczniczych, które dostarczają do organizmu większe dawki witamin i minerałów, gdy w organizmie ciężarnej pojawiają się ich znaczne niedobory. Aby nie zaszkodzić sobie i rozwijającemu się płodowi, warto przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety poradzić się lekarza prowadzącego ciążę, który doradzi wybór preparatu o optymalnie dopasowanym do indywidualnych potrzeb ciężarnej składzie.