Kiedy wykonuje się pierwsze badanie USG płodu?
Badanie ultrasonograficzne wykonuje się w ciąży kilka razy, ponieważ pozwala lekarzowi prowadzącemu monitorować rozwój płodu oraz odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Wątpliwości u Pacjentek budzi czasem kwestia terminu pierwszego badania USG. W poniższym wpisie wyjaśniamy, kiedy należy zapisać się na pierwsze USG ciąży.
Badanie USG zarodka przed 11 tygodniem ciąży
Wiele kobiet wybiera się na pierwsze USG ciąży zaraz po zrobieniu testu ciążowego. Jest to dobrym pomysłem, o ile minęło odpowiednio dużo czasu od zapłodnienia. Pierwsze USG można wykonać mniej więcej od 6 tygodnia ciąży. Jest to badanie przezpochwowe – lekarz wprowadza do pochwy głowicę, dzięki której można zobaczyć niewielki zarodek. USG wykonywane na tak wczesnym etapie ciąży nie jest badaniem obowiązkowym, uwzględnionym w harmonogramie badań dla ciężarnych. Ma jednak kilka ważnych zalet, dlatego przyszłe mamy często się na nie decydują.
Nieobligatoryjne badanie USG przed 11 tygodniem ciąży wykonuje się, ponieważ:
- jest bezpieczne, szybkie i bezbolesne, a daje dużo informacji na temat zarodka,
- pozwala potwierdzić ciążę oraz określić, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga,
- lekarz może wstępnie wyznaczyć termin porodu na podstawie stopnia rozwoju zarodka,
- umożliwia ocenę położenia zarodka, a tym samym wczesne wykrycie ewentualnej ciąży pozamacicznej,
- już na tym etapie ciąży można wykryć niektóre wady rozwojowe,
- pozwala ocenić narządy rodne kobiety.
USG płodu wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży
USG płodu wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży, a więc w pierwszym trymestrze, jest obowiązkowe dla każdej ciężarnej. Wykonuje się je zarówno u kobiet, które miały przeprowadzone USG przed 11 tygodniem ciąży, jak i u tych, które wcześniej nie zgłosiły się na badanie ultrasonograficzne. W pierwszym trymestrze płód jest na tyle duży, że można przeprowadzić USG przez powłoki brzuszne. Lekarz ocenia wymiary oraz budowę płodu (narządy wewnętrzne, kręgosłup). Kontroluje również czynność serca oraz przepływ krwi. Ponownie sprawdza liczbę płodów, a także weryfikuje przewidywany termin porodu. Co ważne, USG wykonywane w pierwszym trymestrze pozwala wykluczyć różne wady genetyczne, np. Zespół Downa.