Czy dzieci mogą mieć zaburzenia hormonalne?
Zaburzenia hormonalne dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie wszyscy wiedzą, że zmagać się z nimi mogą również dzieci. Ze względu na specyfikę zaburzeń hormonalnych, czasem trudno jest odpowiednio szybko zidentyfikować problem. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jakie objawy mogą dawać zaburzenia gospodarki hormonalnej u dzieci.
Jakie zaburzenia hormonalne mogą występować u dzieci?
Wszyscy wiedzą, że gospodarka hormonalna podlega poważnym przekształceniom w wieku nastoletnim. Jest to naturalny proces dojrzewania płciowego, który przechodzi każda młoda osoba. Jednak zdarza się, że do zachwiania równowagi hormonalnej dochodzi wcześniej, już u małych dzieci, w wyniku różnego rodzaju chorób lub dolegliwości. Zaburzenia hormonalne mogą dawać objawy, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Dlatego tak ważne jest monitorowanie rozwoju dziecka, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Hormony regulują bowiem pracę całego organizmu, a nieleczone zaburzenia ich wydzielania mogą prowadzić do poważnych komplikacji.
Zaburzenia hormonalne diagnozowane u dzieci mogą mieć związek z:
- niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy,
- guzami rozwijającymi się w obrębie narządów wytwarzających hormony,
- nieprawidłowym poziomem hormonów wzrostu,
- zaburzeniami funkcjonowania przysadki mózgowej,
- chorobami nadnerczy,
- cukrzycą,
- zakłóconą pracą wątroby.
Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne u dziecka?
Jako że organizm człowieka jest skomplikowanym systemem naczyń połączonych, zaburzenia hormonalne mogą dawać rozmaite objawy, które czasem trudno przyporządkować do jednej choroby. W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych należy udać się z dzieckiem do endokrynologa lub ginekologa dziecięcego. Specjaliści przeprowadzą diagnostykę oraz wprowadzą ewentualne leczenie.
Wśród objawów zaburzeń hormonalnych, które powinny zwrócić uwagę rodzica, wymienić należy m.in.:
- zbyt mały lub zbyt duży przyrost masy ciała,
- wahania nastrojów,
- brak apetytu,
- opóźnione lub zbyt wczesne dojrzewanie płciowe,
- bezsenność lub ospałość,
- niskorosłość lub nadmierny wzrost,
- problemy skórne, np. trądzik, świąd, wysypka,
- wypadanie włosów, brwi, rzęs,
- problemy z koncentracją.