telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy hormony mają wpływ na trądzik?

Zaburzona gospodarka hormonalna może objawiać się tzw. trądzikiem hormonalnym. Problemy z cerą, które mają podłoże w problemach hormonalnych, dotykają zazwyczaj kobiet w wieku od 25 do nawet 40 lat. W poniższym wpisie wyjaśniamy, dlaczego hormony wpływają na trądzik.

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny może pojawić się zarówno u kobiet, które miały problemy skórne w wieku nastoletnim, jak i u takich, które nigdy ich nie doświadczyły. Przyczyną tego typu trądziku są bowiem zaburzenia hormonalne, a te dotykają kobiet w każdym wieku, na różnych etapach życia. Za trądzik hormonalny odpowiada przede wszystkim nadmiar hormonów męskich, w tym androgenów i testosteronu. Typowymi objawami, na które skarżą się kobiety cierpiące na zaburzenia hormonalne, są: tłusta cera (nadmiar produkcji sebum), trądzik w postaci zaskórników, grudek, a także ropnych krost. Wyciskanie zmian oraz niewłaściwa pielęgnacja może powodować powstawanie blizn i stanów zapalnych. Trądzik hormonalny pojawia się na twarzy, dekolcie i plecach.

Trądzik hormonalny – diagnoza i leczenie

Jeśli podejrzewasz, że Twoje problemy skórne związane są z zaburzeniami hormonalnymi, wybierz się do lekarza, który przeprowadzi diagnozę, a następnie zaproponuje leczenie dopasowane do Twoich potrzeb. Kluczowe znaczenie ma badanie poziomu hormonów płciowych, tarczycy, a także sprawdzenie poziomu glukozy. Warto również wykonać badania ginekologiczne, pozwalające ocenić stan narządów rodnych. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób związanych z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Jednak do rozwoju trądziku hormonalnego przyczynić się mogą również np. choroby nadnerczy.

Skuteczne leczenie trądziku hormonalnego powinno opierać się na wyrównaniu poziomu hormonów oraz terapii dobranej przez dermatologa. Zależnie od objawów, wyników badań oraz osobistych preferencji Pacjentka może zdecydować się na przyjmowanie hormonów syntetycznych w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Z kolei leczenie dermatologiczne dobierane jest do stanu cery i nasilenia trądziku. W niektórych przypadkach wystarczy miejscowe stosowanie kremu lub maści (retinoidy, antybiotyki) oraz wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.