telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Kiedy przeprowadza się biopsję piersi?

Biopsja piersi pozwala dokładnie zbadać podejrzane zmiany wykryte w tkankach. Jest to badanie, które można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych – trwa od kilkunastu minut do godziny i jest mało uciążliwe dla pacjentki. Przeczytaj, kiedy należy wykonać biopsję piersi.

Jakie są wskazania do wykonania biopsji piersi?

Biopsję piersi przeprowadza się w celu oceny zmienionych chorobowo tkanek. Biopsja jest precyzyjnym badaniem, dzięki któremu możliwe jest poddanie zmian badaniu histopatologicznemu, co pozwala zakwalifikować zmianę jako łagodną lub złośliwą i określi dalsze postępowanie, w tym ewentualne leczenie. Skierowanie na biopsję mogą otrzymać pacjentki, u których wykryto zmiany zobrazowane w badaniu USG lub mammografii. Zdarza się, że proces diagnostyczny rozpoczyna się od zauważenia lub wyczucia zmiany przez pacjentkę podczas samobadania piersi.

Czym różni się biopsja cienkoigłowa od gruboigłowej?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozwala na pobranie komórek do badania cytologicznego, a biopsja gruboigłowa umożliwia zbadanie większych fragmentów tkanek (wycinki mierzące od 1,5 do 2 cm), dzięki czemu jest dokładniejszą metodą diagnostyczną. Zasadniczą różnicą między tymi badaniami jest też grubość igły, którą pobiera się materiał. Podczas biopsji cienkoigłowej lekarz używa cienkiej igły zakończonej specjalną strzykawką. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG, dlatego możliwe jest precyzyjne wycelowanie w nawet niewielką zmianę. Biopsja cienkoigłowa trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. Jej wadą jest ryzyko pobrania próbki niediagnostycznej – materiał pobierany do badania jest na tyle mały, że może znaleźć się w nim niewystarczająca ilość zmienionych chorobowo komórek.

Wyróżnia się dwa rodzaje biopsji gruboigłowej: standardową, w której używa się igły z mechanizmem wycinającym zmiany oraz mammotomiczną, w której igła wyposażona jest w system próżniowo zasysający tkanki. Podczas biopsji standardowej wykonuje się kilka nacięć, natomiast biopsja mammotomiczna pozwala na wykonanie jednego nacięcia, przez które pobiera się materiał z kilku miejsc. Biopsję gruboigłową można wykonać pod kontrolą USG lub mammografii. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Biopsja gruboigłowa umożliwia w uzasadnionych przypadkach usunięcie zmian wraz z tkanką otaczającą.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.