Jakie zalety ma prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie ginekologicznym?
Każda przyszła mama chce, aby jej ciążę prowadził ginekolog, do którego będzie miała zaufanie. Jednocześnie wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jaki gabinet wybrać – prywatny czy na NFZ. W poniższym wpisie przedstawiamy najważniejsze zalety prowadzenia ciąży w prywatnym gabinecie ginekologicznym. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę, wybierając ginekologa położnika.
Dlaczego warto wybrać prywatny gabinet ginekologiczny?
Decyzja o wyborze gabinetu ginekologicznego do prowadzenia ciąży jest jedną z pierwszych, jakie musi podjąć ciężarna i jedną z najważniejszych. Oczywiście, zawsze można zmienić lekarza, jednak z reguły zajmuje to czas i powoduje niepotrzebny stres. Wybór lekarza ginekologa, a tym samym gabinetu ginekologicznego, to nie tylko kwestia dobrej opieki dla przyszłej mamy i jej dziecka, ale też komfortu ciężarnej. Zgodnie z harmonogramem obowiązkowych wizyt i badań u lekarza prowadzącego ciążę, każda kobieta może odwiedzić gabinet ginekologiczny nawet kilkanaście razy. Warto, aby było to miejsce przyjazne i dobrze zarządzane, w którym ciężarna poczuje się bezpieczne i swobodnie.
Obecnie wiele kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży w prywatnych gabinetach ginekologicznych. W placówkach tego typu można zazwyczaj liczyć na indywidualne podejście do pacjentki i elastyczne terminy wizyt. W naszym gabinecie ginekologicznym dbamy o to, aby każda kobieta mogła bez problemu skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę – zarówno wtedy, gdy pojawi się konieczność odbycia dodatkowej wizyty, jak i w przypadku pytań lub wątpliwości, które można omówić w rozmowie telefonicznej.
Szukając gabinetu ginekologicznego, warto zwrócić uwagę na wyposażenie placówki. Prywatny gabinet ginekologiczny powinien mieć nowoczesny sprzęt diagnostyczny do wszystkich niezbędnych badań okresowych oraz zapewniać komfortowe warunki dla pacjentek (np. wyposażone przebieralnie i zadbane poczekalnie). Dużą zaletą jest możliwość pobrania w gabinecie materiału do różnego rodzaju badań laboratoryjnych, co oznacza dla pacjentki wygodę oraz dużą oszczędność czasu.
Jak wybrać odpowiedniego ginekologa położnika?
Wybierając lekarza prowadzącego ciążę, warto poszukać opinii wśród znajomych oraz członków rodziny. Jest to lekarz, z którym współpraca trwa co najmniej dziewięć miesięcy, a wiele kobiet decyduje się na powrót do sprawdzonego lekarza, w przypadku kolejnej ciąży. Można potraktować pierwszą wizytę jako test i na spokojnie sprawdzić, jakie podejście ma dany lekarz. Czy chętnie rozmawia z pacjentką, tłumacząc jej różne kwestie? Czy tworzy atmosferę, która sprzyja zadawaniu pytań?
Dobrym pomysłem jest wybranie ginekologa, który na co dzień pracuje na oddziale położniczym. Ma on bowiem doświadczenie cenne z perspektywy przyszłej mamy – zarówno w dziedzinie prowadzenia ciąży i przygotowania do porodu, jak i reagowania na ewentualne komplikacje. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody dobrze jest zdecydować się na usługi gabinetu, który znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania pacjentki.