telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Kiedy jest dobra pora na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa może być dla nastolatki stresującym wydarzeniem. Warto zatem odpowiednio się do niej przygotować – wiedza na temat przebiegu wizyty oraz samego badania ginekologicznego na pewno zmniejszy niepokój. W poniższym wpisie podpowiadamy, kiedy jest dobry moment na pierwszą wizytę u ginekologa i wyjaśniamy, na czym taka wizyta polega.

W jakim wieku warto wybrać się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Profilaktyczne badania u ginekologa powinna regularnie wykonywać każda kobieta. Warto umówić się na wizytę u lekarza po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Nastolatka, która zgłosi się na pierwszą wizytę u ginekologa, otrzyma rzetelne informacje na temat cyklu menstruacyjnego, dojrzewania oraz konieczności przechodzenia regularnych badań. Co ważne, pierwsza wizyta u ginekologa w młodym wieku może pomóc przełamać lęk przed badaniami ginekologicznymi, który często spowodowany jest wstydem i niewiedzą.

Nastolatki i młode kobiety powinny zgłosić się do ginekologa wtedy, gdy wystąpiły objawy, takie jak.:

  • nieregularne lub bolesne miesiączki,
  • krwawienie lub plamienie między miesiączkami,
  • dolegliwości wskazujące na infekcję intymną (swędzenie sromu, nieprzyjemny zapach itp.),
  • zbyt wczesne lub zbyt późne dojrzewanie,
  • bóle brzucha,
  • zmiany w wyglądzie wskazujące na zaburzenia hormonalne (nadmierne owłosienie, tycie, trądzik itp.).

Warto pamiętać, że ginekolog służy również radą na temat antykoncepcji. Nastolatki, które planują rozpoczęcie współżycia, mogą otrzymać od ginekologa wiele cennych informacji związanych z metodami zapobiegania ciąży. Co więcej, lekarz przedstawi również sposoby zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. Warto zgłosić się na pierwszą wizytę do lekarza, który jest ginekologiem dziecięcym i ma odpowiednie podejście do młodych osób.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego, podczas którego lekarz zbiera istotne informacje na temat stanu zdrowia kobiety. Na każdej wizycie można spodziewać się pytań o długość cyklu menstruacyjnego oraz datę wystąpienia pierwszej miesiączki. Zależnie od odpowiedzi, lekarz może zapytać o niepokojące objawy, choroby w rodzinie itp.

Po wywiadzie pacjentka zostaje zaproszona do łazienki, gdzie rozbiera się od pasa w dół. Zazwyczaj w łazience przygotowane są specjalne jednorazowe spódniczki, które można założyć na czas badania. Kiedy pacjentka jest gotowa do badania, siada na fotelu ginekologicznym, rozchylając nogi. Ginekolog wykonuje badanie za pomocą wziernika, który wprowadza do pochwy – w ten sposób może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy. Następnie lekarz bada pacjentkę palpacyjnie, tzn. palce jednej ręki wprowadza do pochwy, a drugą dłoń kładzie na brzuchu pacjentki. Taka pozycja pozwala na zbadanie narządów wewnętrznych, w tym ocenę jajników. Dziewice mogą zostać zbadane za pomocą wziernika o mniejszym rozmiarze. Z kolei badanie palpacyjne u kobiet, które nie współżyły, można wykonać przez odbyt.

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.