telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Na czym polega USG transwaginalne?

USG transwaginalne jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych. Pozwala ocenić stan narządu rodnego i wykryć ewentualne niepokojące zmiany, takie jak guzy i torbiele. USG ginekologiczne powinno być regularnie wykonywane przez każdą kobietę. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak przebiega to badanie.

Jak przebiega USG tanswaginalne?

Badanie można przeprowadzić na leżance lub fotelu ginekologicznym. Aparat ultrasonograficzny jest wyposażony w podłużną sondę, na którą lekarz nakłada jednorazową osłonkę i aplikuje żel. Następnie wprowadza sondę do pochwy pacjentki. Fale ultradźwiękowe wysyłane przez sondę odbijają się od narządów wewnętrznych, tworząc na monitorze ultrasonografu czarno-biały obraz. W takcie badania lekarz ogląda wyświetlany obraz, dokonując oceny i pomiarów poszczególnych narządów. Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Badanie jest bezbolesne, jednak może powodować pewien dyskomfort. USG transwaginalne jest zalecanym ginekologicznym badaniem ultrasonograficznym, ponieważ pozwala na dokładniejszą ocenę stanu narządu rodnego niż USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne.

Jak należy przygotować się do USG dopochwowego?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać, by przed wejściem do gabinetu opróżnić pęcherz moczowy, co pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia dyskomfortu podczas badania. Kobiety, które miały już wykonywane USG ginekologiczne powinny zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, dzięki czemu lekarz będzie mógł porównać poprzednie wyniki z aktualnymi.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG ginekologicznego transwaginalnego?

USG transwaginalne powinna regularnie wykonywać każda kobieta. U pacjentek, które nie rozpoczęły współżycia można przeprowadzić badanie przez odbyt lub przez powłoki brzuszne. USG ginekologiczne należy powtarzać co roku. Badanie wykonuje się również u ciężarnych w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy płód jest na tyle mały, że nie byłby widoczny w badaniu przez powłoki brzuszne.

Oprócz profilaktyki chorób ginekologicznych, USG transwaginalne stosowane jest również w celu wykonania dokładnej diagnostyki w przypadku, gdy u pacjentki występują wskazania, takie jak:

  • bóle brzucha o nieustalonej przyczynie,
  • nieregularny cykl menstruacyjny,
  • krwawienia lub plamienia między miesiączkami.
  • poronienia,
  • problem z zajściem w ciążę,
  • podejrzenie zespołu policystycznych jajników,
  • podejrzenie wad genetycznych narządu rodnego,
  • diagnostyka zmian nowotworowych.

Lekarz może zalecić częstsze wykonywanie badania, np. u pacjentek starających się o zajście w ciążę.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.