telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Różnice między badaniem mammograficznym a USG piersi

Zarówno mammografia, jak i USG piersi pozwalają regularnie kontrolować stan piersi i odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zmiany. Czym różnią się te badania i jaki jest ich przebieg?

W jakich przypadkach wykonuje się USG piersi, a kiedy mammografię?

USG piersi jest zalecane kobietom do 40 roku życia, a mammografia kobietom starszym. Wynika to z budowy piersi, które u młodszych kobiet mają budowę gruczołową, a u starszych tłuszczową. Wszystkie kobiety powinny wykonywać regularne samobadanie piersi, a także okresowo zgłaszać się na badanie do lekarza. USG piersi należy wykonywać co dwa lata, a po 30 roku życia co rok. Kobiety do 50 roku życia powinny zgłaszać się na mammografię co dwa lata, a starsze co rok. W uzasadnionych przypadkach (np. obciążenie genetyczne chorobami nowotworowymi, przebyte choroby nowotworowe, wykryte zmiany w piersiach) lekarz może zalecić częstsze wykonywanie badań.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi wykonuje radiolog. Przed badaniem lekarz zapyta o wyniki poprzednich badań oraz o historię chorób w rodzinie. Pacjentka rozbiera się od pasa w górę i kładzie się na leżance. Dłonie należy umieścić pod głową – lekarz w trakcie badania może poprosić o inne ułożenie ciała, które pozwoli lepiej zbadać konkretne miejsce. Lekarz nakłada na piersi pacjentki żel i przykłada do nich głowicę. Każda pierś badana jest pojedynczo – lekarz przesuwa głowicę centymetr po centymetrze, obserwując obraz wyświetlany na monitorze ultrasonografu. Czasem może mocniej docisnąć głowicę, aby dokładnie ocenić badany fragment lub przyjrzeć się ewentualnej zmianie. Podczas każdego USG piersi wykonuje się również badanie pach, co pozwala wykryć zmiany w węzłach chłonnych.

Zaletą badania ultrasonograficznego jest szybki czas badania. Co więcej, Pacjentka od razu po badaniu otrzymuje od lekarza opis badania.

USG piersi najlepiej wykonać do 10 dnia cyklu, co pozwoli zminimalizować dyskomfort związany z badaniem piersi.

Jak przebiega mammografia?

Mammografia polega na prześwietleniu każdej piersi pojedynczo przez urządzenie emitujące promieniowanie rentgenowskie. Pacjentka rozbiera się od pasa w górę, zdejmuje biżuterię i okulary, po czym podchodzi do mammografu, który wyposażony jest w dwie płyty – górną i dolną. Technik układa jedną z piersi na dolnej płycie i dociska ją płytą górną. Po wykonaniu prześwietlenia podnosi się płytę górną i przystępuje do badania drugiej piersi. Podczas dociskania Pacjentka może poczuć dyskomfort lub ból, jednak jest ono konieczne, aby dobrze zobrazować tkanki oraz zapobiec poruszeniu się obrazu. Pacjentka otrzymuje wynik badania wraz z opisem po kilku dniach od wizyty.

Mammografię należy wykonać między 5 a 12 dniem cyklu, kiedy piersi są mniej tkliwe.

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.