telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Obowiązkowe badania w ciąży

Każda ciężarna kobieta powinna wybrać lekarza prowadzącego, do którego będzie regularnie zgłaszać się na  wizyty kontrolne. Ginekolog przedstawi pacjentce kalendarz obowiązkowych badań, które pozwolą monitorować rozwój płodu oraz stan zdrowia przyszłej mamy. Niektóre badania wystarczy wykonać raz, a inne należy powtarzać co kilka tygodni.

Kiedy ciężarna kobieta powinna udać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Najczęściej pierwszą oznaką ciąży jest spóźniający się okres. Wiele kobiet sięga wtedy po paskowy test ciążowy. Jeśli jego wynik jest pozytywny, należy umówić się na wizytę do ginekologa. Pierwsze USG pokazuje lokalizację zarodka. W przypadku, gdy zarodek zagnieździł się właściwie, lekarz ginekolog zleca szereg podstawowych badań. W ich skład wchodzą m.in. morfologia, badanie moczu, określenie poziomu TSH oraz glukozy na czczo (badanie glukozy zostanie powtórzone w drugim trymestrze – tym razem będzie to test obciążenia glukozą). Na początku ciąży bardzo ważne jest ustalenie grupy krwi pacjentki oraz czynnika Rh, aby wykluczyć możliwość zaistnienia konfliktu serologicznego.

Jakie badania są obowiązkowe dla kobiet w ciąży?

Jednym z podstawowych badań, które przeprowadzane są regularnie u ciężarnych kobiet, jest badanie USG płodu. Na wczesnym etapie ciąży przeprowadza się badanie transwaginalne, które umożliwia przyjrzenie się małemu zarodkowi. Kolejne badania ultrasonograficzne przeprowadzane są przez powłoki brzuszne. Badanie USG płodu wykonywane jest co kilka tygodni, na różnych etapach ciąży i pozwala ocenić m.in. stan płodu, łożyska oraz objętość wód płodowych.

Systematycznie wykonuje się również morfologię krwi, dzięki której można wykluczyć anemię u ciężarnej oraz monitorować poziom leukocytów, a także wykluczyć zagrażające płodowi infekcje i choroby, w tym: HIV, HCV, choroby weneryczne, toksoplazmozę i różyczkę. Co najmniej trzy razy w trakcie ciąży wykonuje się badanie czystości pochwy, które umożliwia dokładną analizę składu flory bakteryjnej pochwy.

W jakim celu wykonuje się badanie KTG?

KTG towarzyszy kobiecie w trakcie porodu. Ma ono na celu wykazanie, czy praca serca płodu przebiega bez zakłóceń. Kardiotokografia przeprowadzana jest w ostatnich dniach ciąży, tuż przed porodem, o ile nie występują wskazania do częstszego wykonywania badania. Wskazaniami do wcześniejszego KTG mogą być np. bóle brzucha, krwawienie z pochwy, trudno wyczuwalne ruchy płodu. W przypadku ciąż bliźniaczych kardiotokografia przeprowadzana jest za pomocą urządzenia z dwiema głowicami, by móc jednocześnie badać stan obu płodów.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.