telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Co to jest histeroskopia?

W ramach diagnostyki ginekologicznej w celu stwierdzenia dokładnego stan zdrowia pacjentki można obecnie wykonać wiele różnorodnych badań. Jednym z nich jest wziernikowanie macicy, czyli będąca tematem naszego dzisiejszego wpisu na blogu histeroskopia diagnostyczna. W jakim celu wykonuje się takie badanie? Na czym ono polega? Jakie są rodzaje histeroskopii?

Histeroskopia diagnostyczna, czyli ocena stanu wewnętrznych ścian macicy

Histeroskopia jest stosowana w diagnostyce ginekologicznej już od bardzo dawna. Oceny stanu macicy poprzez zajrzenie do cewki moczowej żywej pacjentki jako pierwszy dokonał niemiecki lekarz Philipp Bozzini w 1805 roku! Użył do tego jednak metody, którą dziś nazywamy endoskopią. Pierwsza histeroskopia była wykonana nieco później, bo w 1869 roku przez Pantaleoniego. Wykonany wtedy zabieg pozwolił wykryć u 60-letniej pacjentki polipoidalny wzrost macicy. Badanie zostało wykonane z użyciem cystoskopu z soczewkami i światłem wewnętrznym. Z czasem oczywiście technologia szła do przodu i dziś zabieg ten wygląda już nieco inaczej i wykorzystuje się do jego wykonania nieco inne narzędzia, ale cel pozostaje taki sam, tzn. dokładne sprawdzenie stanu wewnętrznych ścian macicy.

Nazwa histeroskopia pochodzi od dwóch greckich słów: hystera (macica) oraz skopeo (oglądanie). Samą nazwę można więc przetłumaczyć jako „oglądanie macicy”. Wziernikowanie macicy, bo tak tez często to badanie jest nazywane, jest badaniem całkowicie bezpiecznym i przy jego wykonywaniu praktycznie nie ma ryzyka powstania jakichś powikłań. Tak naprawdę jednak diagnostyczna rola histeroskopii nie jest jedyna. Oprócz tego bowiem wziernikowanie może być także zastosowane w procesie leczenia zaobserwowanych wcześniej zmian. W związku  z tym rozróżnia się dwa rodzaje histeroskopii:

We wpisie na blogu dokładniej opiszemy, na czym polega każdy z tych rodzajów histeroskopii.

Na czym polega histeroskopia diagnostyczna?

Głównym wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu jest zaobserwowanie u pacjentki nieprawidłowego krwawienie miesiączkowego o nieustalonej przyczynie. Histeroskopię wykonuje się jednak również u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę oraz w przypadku podejrzeń istnienia wad w budowie macicy. Zabieg wykonuje się zazwyczaj na początku cyklu, tuż po ustaniu krwawienia.

Przed przeprowadzeniem badania pacjentka nie powinna oddawać moczu przez co najmniej 1,5-2 godziny. W trakcie badania pacjentka przebywa na zwykłym fotelu ginekologicznym. Przed badaniem podawane jest znieczulenie i odkażane jest wejście do pochwy. Histeroskop, który stosowany jest w trakcie badania składa się z dwóch części: rękojeści, na której znajdują się służące do regulacji światła i przepływu dwutlenku węgla pokrętła oraz z wprowadzanej do pochwy tuleji. Narzędzie podłączone jest do monitora, na którym lekarz może dokładnie obejrzeć w trakcie badania każdy fragment badanych tkanek. W trakcie badania możliwe jest również pobranie wycinków tkanek do dalszych badań laboratoryjnych. Badanie trwa tylko około 10 minut. Po przeprowadzeniu wziernikowania, jeżeli badanie przebiegło bez żadnych komplikacji, pacjentka może od razu wrócić do domu. Przez jakiś czas musi jednak unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania trudnych zadań. Ważny jest odpoczynek.

Przebieg histeroskopii operacyjnej

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest bezpośrednio po histeroskopii diagnostycznej i polega na wprowadzeniu do macicy przez tulejkę histeroskopu mikronarzędzia, za pomocą którego lekarz może wykonać czynności zabiegowe. Zabieg jest przeprowadzan jeśli w trakcie badania diagnostycznego lekarz otrzyma informacje na temat obecności w jamie macicy jakichś patologii. Histeroskopia umożliwia małoinwazyjne, precyzyjne usunięcie zlokalizowanych wewnątrz macicy zmian. W ten sposób można usunąć m.in. zaobserwowane gdzieś zrosty, mięśniaki czy polipy lub wykonać korekcję wrodzonych wad macicy.

W większości przypadków, przed przeprowadzeniem histeroskopii operacyjnej stosuje się leczenie hormonalne, które ma na celu zmniejszyć grubość ścian macicy. Zanim wykona się zabieg wykonuje się też badanie czystości pochwy. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Wykorzystywany w trakcie zabiegu histeroskop ma nieco większą średnicę niż ten, wykorzystywany w celach diagnostycznych. W związku  z tym, w trakcie wykonania zabiegu istnieje potencjalnie nieco większe ryzyko powikłań, ale cały czas nie jest ono zbyt wysokie. W trakcie zabiegu, poprzez użycie specjalnych mikronarzędzi, lekarz usuwa wykryte wcześniej zmiany patologiczne.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.