Planowanie ciąży – Jak może nam pomóc ginekolog?
Moment, w którym kobieta decyduje się na posiadanie potomstwa, a więc na zajście w ciążę jest bardzo ważnym w jej życiu. Ciąża jest bardzo pięknym, ale jednocześnie także bardzo trudnym okresem w życiu każdej kobiety. Żeby go sobie jednak ułatwić, warto jest swoją ciążę najpierw dobrze zaplanować i się do niej dobrze przygotować. W tym celu istotne na pewno będzie skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem i wykonanie kilku badań.
Dlaczego warto jest zaplanować ciążę? – Świadome rodzicielstwo
Prawie wszystkie kobiety na pewnym etapie swojego życia dochodzą do wniosku, że bardzo by chciały mieć dziecko lub dzieci, bo tylko one będą mogły im zagwarantować posiadanie prawdziwej rodziny. Podjęcie decyzji o dziecku jest bardzo ważne, ale planowanie ciąży powinno być dobrze przemyślne i koniecznie trzeba do niego podejść odpowiedzialnie. Dzięki temu na pewno dużo łatwiej przejdziemy przez całą ciążę i unikniemy ryzyka powikłań u swojego dziecka. Świadome rodzicielstwo, czyli odpowiedzialne podejście do posiadania dzieci, pozwala kobiecie się doskonale przygotować pod względem fizycznym, psychicznym i organizacyjnym do przyjścia dziecka na świat. Bardzo ważnym elementem takich przygotowań jest wykonanie zaleconych przez ginekologa badań, które pozwolą ustalić, czy jest to na pewno właściwy dla kobiety moment na zajście w ciążę.
Od czego zacząć planowanie zajścia w ciążę?
Planowanie zajścia w ciąże powinno się zacząć od umówienia się na wizytę w gabinecie ginekologicznym. Najlepiej będzie planować ciążę z lekarzem, który później będzie się także u nas zajmował prowadzeniem ciąży. Ginekolog w trakcie takiej wizyty u niego powinien przeprowadzić dokładne badanie, a później w razie konieczności zająć się leczeniem stwierdzonych zmian i chorób zapalnych na szyjce macicy. Zakres wykonywanych w trakcie takiej wizyty badań może być różny. W większości przypadków przeprowadzane jest standardowe badanie ginekologiczne, które wzbogaca się także m.in. o badanie USG narządów rodnych kobiety, badanie piersi, badanie wydzieliny z pochwy, a jeżeli przez ostatnie pół roku nie było przez nas wykonywane, to także o badanie cytologiczne.
W niektórych przypadkach ginekolog daje pacjentce także skierowanie na dodatkowe badania, których wykonanie ma na celu określenie ewentualnych innych problemów zdrowotnych. W trakcie wizyty u ginekologa kobieta otrzymuje także innego rodzaju wskazówki dotyczące m.in. tego, w jaki sposób powinna zmienić swój tryb życia, żeby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, w jaki sposób urozmaicić lub w ogóle zmienić swoją dietę oraz zalecenia dotyczące przyjmowania leków.
Jakie jeszcze badania są zalecane do wykonania podczas planowania dziecka?
Planując zajście w ciążę zawsze warto jest wykonać badania, które pozwolą na precyzyjne określenie naszego stanu zdrowia. Wśród takich badań znajdują się m.in. morfologia, wraz z określeniem grupy krwi, ogólne badanie moczu, określenie przeciwciał odpornościowych, badania w kierunku chorób zakaźnych czy stężenie glukozy we krwi. W przypadku kobiet, które wcześniej stosowały antykoncepcję hormonalną, często wykonywane są również takie badania, jak próby wątrobowe i czynnik krzepnięcia krwi. Często kobietom zaleca się również wykonanie badania mającego na celu określenie poziomu hormonów tarczycy we krwi.
Dla wielu osób może się to wydawać dziwne, ale przed zajściem w ciążę często zalecane jest pacjentkom zgłoszenie się na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym i wyleczenie wszystkich stwierdzonych problemów stomatologicznych. Wyleczenie zębów jeszcze przed zajściem w ciążę pozwoli uniknąć potem już w jej trakcie ryzyka powstania stanów zapalnych w jamie ustnej i w związku z tym zminimalizować ilość ewentualnego leczenia takich problemów w trakcie ciąży. Może to być dużym ułatwieniem.