telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Badanie ginekologiczne dziewic – Procedura badania

Pierwsza wizyta  w gabinecie ginekologicznym, zwłaszcza jak jest się jeszcze dziewicą, dla wielu młodych kobiet łączy się z dużym stresem i niepokojem. Żeby nie zaowocowała ona późniejszą traumą i nie sprawiła, że w przyszłości kobieta będzie miała opory przed umawianiem się na rutynowe wizyty kontrolne, trzeba się do tego pierwszego spotkania z ginekologiem przygotować. O tym, w jaki sposób należy to zrobić oraz jaki jest przebieg badania ginekologicznego u kobiet, które nie mają jeszcze za sobą inicjacji seksualnej, piszemy w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.

Wybór odpowiedniego lekarza ginekologa

Pierwszym elementem przygotowań do inicjacyjnej wizyty w gabinecie ginekologicznym zawsze powinien być wybór odpowiedniego gabinetu ginekologicznego, a przede wszystkim właściwego lekarza ginekologa. Kobieta, która wybiera się pierwszy raz na takie badacie zawsze liczy na to, że przyjmie ją ginekolog, który będzie wykazywał dużo delikatności i cierpliwości w trakcie badania oraz będzie umieć na bieżąco tłumaczyć wszystkie wykonywane czynności. Wybierając konkretnego ginekologa zawsze warto jest na początku zapytać o opinie i poprosić o jakieś rekomendacje swoje koleżanki,  starszą siostrę lub mamę. Jeżeli nie potrafią nam w tym pomóc, możemy także poszukać rekomendacji na lokalnych forach internetowych.

W jaki sposób będąc dziewicą powinno się przygotować do wizyty u ginekologa?

Jeżeli bardzo się stresujemy, na pierwszą wizytę kontrolną u ginekologa warto jest kogoś ze sobą zabrać, np. najlepszą przyjaciółkę, mamę lub starszą  siostrę – wtedy na pewno odczuwany lęk będzie znacznie mniejszy. Nie trzeba się przy tym martwić, że np. mama pozna jakieś informacje na temat odbywanych pierwszych prób inicjacji seksualnej, ponieważ ginekologa obowiązuje tajemnica lekarska.

Przed pierwszą wizytą u ginekologa należy się oczywiście do niej właściwie przygotować.  Na pewno powinno się zadbać o higienę miejsc intymnych. Wystarczy się podmyć wodą z mydłem lub użyć płynu do higieny intymnej. W miejscach intymnych nie należy za to stosować żadnych kremów ani dezodorantów. Trzeba również pomyśleć o tym, jak się ubrać. Najwygodniej nam będzie wejść na fotel ginekologiczny, jeżeli ubierzemy się w  spódnice lub w tunikę.

Przed pierwszą wizytą u ginekologa powinno się znać datę rozpoczęcia i zakończenia pierwszej i ostatniej miesiączki. Warto jest prowadzić kalendarzyk, w którym będziemy to zaznaczały. Dla lekarza w trakcie wizyty istotne także będą informacje na temat przebytych  w ostatnich miesiącach chorób oraz przyjmowanych leków.

Na czym polega badanie ginekologiczne dziewicy?

Dla każdej młodej kobiety, która pierwszy raz zgłasza się na wizytę w gabinecie ginekologicznym, pierwszym wyzwaniem i stresującą sytuacją jest konieczność rozebrania się od pasa w dół i ułożenia się na fotelu ginekologicznym. W razie jakichkolwiek trudności, lekarz z pewnością nam w tym pomoże. Oczywiście jeszcze przed rozpoczęciem badania, w trakcie wstępnej rozmowy z ginekologiem, powinno się powiedzieć, że jest się jeszcze przed inicjacją seksualną, czyli, że jest się dziewicą. Wtedy nieco inaczej wykonywane jest samo badanie ginekologiczne.

Po zdjęciu bielizny pacjentka musi usiąść na fotelu ginekologicznym. Na początku ginekolog dokładnie obejrzy zewnętrze narządy płciowe. Potem przy użyciu wziernika przystępuje do badania pochwy u ujścia szyjki macicy. Wykorzystywany w badaniu dziewicy wziernik ma nieco mniejszy rozmiar niż narzędzie stosowane w badaniach ginekologicznych u starszych pacjentek. W niektórych przypadkach ginekolodzy w ogóle rezygnują ze wziernikowania pochwy u kobiet, które mają jeszcze nieuszkodzoną błonę dziewiczą.

Drugim etapem badania ginekologicznego jest badanie dwuręczne. Sposób jego przeprowadzenia również się nieco różni od sposobu, w jaki badane są kobiety, które nie są już dziewicami. Zamiast dwóch palców lekarz wsuwa do pochwy tylko jeden palec. Następnie delikatnie uciska skórę podbrzusza pacjentki. Czasami takie badanie może być również wykonane per rectum, czyli przez odbyt. Z tego badania również jednak czasami się rezygnuje podczas pierwszego badania kobiety, która nie ma za sobą jeszcze inicjacji seksualnej.

Jakie jeszcze badania ginekologiczne można wykonać u dziewicy?

Rodzajem badania, które bez przeszkód można wykonać także u dziewicy jest badanie USG przez powłokę brzuszną, które pozwala ocenić stan błony śluzowej macicy oraz stan jajników. Wykonanie takiego badania zaleca się przede wszystkim w sytuacjach nieregularnego miesiączkowania lub występowania krwawień z dróg rodnych poza cyklem. Dokładniejsze wyniki badania można osiągnąć wykonując badanie USG transwaginalne, ale niesie ono za sobą duże ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej, dlatego u dziewic wykonuje się je tylko w ostateczności.

Badanie cytologiczne u dziewicy

Jednym z najważniejszych badań ginekologicznych jest zawsze badanie cytologiczne, które pozwala wcześnie wykryć zmiany, które mogą świadczyć o rozwoju raka szyjki macicy. Wykonanie cytologii jest także możliwe u dziewicy. Pobranie wymazu wykonywane jest podczas wziernikowania pochwy. Po rozszerzeniu wziernika lekarz ma możliwość pobrania przy użyciu szczoteczki materiału do badania. Wykonując cytologię u dziewicy trzeba jednak zachować dużo więcej delikatności. Stosowane jest przy tym także nieco mniejsze narzędzie, czyli tzw. wziernik dziewiczy.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.