telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak często należy się umawiać na wizyty kontrolne u ginekologa?

Wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie ginekologicznym jest podstawowym warunkiem utrzymywania właściwego stanu zdrowia. Niestety cały czas wiele kobiet z racji tego, że odczuwa bardzo duży stres przed wizytą u ginekologa, za każdym razem stara się ją jak najbardziej odkładać w czasie, a to może mieć bardzo złe skutki. Bardzo dużo schorzeń i chorób układu rozrodczego, żeby mogły być szybko i w pełni skutecznie wleczone wymagają szybkiego rozpoznania i rozpoczęcia dobrze ukierunkowanej terapii. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się Paniom wytłumaczyć, jak często powinnyście umawiać się na wizyty kontrolne w gabinecie ginekologicznym oraz jak powinnyście się do takich wizyt przygotowywać.

Jaka jest zalecana częstość wizyt kontrolnych u ginekologa?

Według cały czas obowiązujących wytycznych, wizyty kontrolne w gabinecie ginekologicznym zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku, a w przypadku częstego występowania jakichś problemów zdrowotnych, nawet raz na pół roku. W trakcie rutynowej wizyty u ginekologa lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, na podstawie którego będzie mógł wstępnie określić, czy wszystko jest u nas w porządku oraz przeprowadzi dokładniejsze badanie ginekologiczne. W trakcie takiej wizyty na pewno również otrzymamy informacje, kiedy powinnyśmy wykonać następne badanie cytologiczne oraz następne USG piersi lub mammografię.

W jaki sposób przygotować się na wizytę u ginekologa?

Przygotowania do wizyty kontrolnej w gabinecie ginekologicznym nie są zbyt skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby dobrze dobrać termin wizyty do swojego cyklu miesiączkowania. Najlepsze będzie pierwsze 10 dni od zakończenia menstruacji, ponieważ wtedy w trakcie badania ginekologicznego kobiety po prostu odczuwają najmniejszy dyskomfort. Jest to już bowiem czas po zespole napięcia przedmiesiączkowego i przed ewentualnymi dolegliwościami i dyskomfortem związanym z jajeczkowaniem. Taki termin wizyty u ginekologa jest także korzystny ze względu na to, że tuż po zakończeniu menstruacji w tkance gruczołu sutkowego nie występują zgrubienia, które są obecne przed rozpoczęciem okresu. To sprawia, że przyjmującemu nas lekarzowi będzie po prostu łatwiej zbadać piersi.

Na 2-3 dni przed planowaną wizytą u ginekologa powinno się także odstawić stosowane leki w globulkach dopochwowych oraz dopochwowe środki antykoncepcyjne, ponieważ jeżeli będzie trzeba pobrać do dodatkowego badania jakieś próbki wydzieliny, środki te mogą zniekształcić wyniki wykonanej analizy. Dobrze także, jeżeli na dwa dni przed badaniem będzie się unikać kontaktów seksualnych.

Jeżeli istnieje taka potrzeba, wybierając się do ginekologa warto jest także wcześniej przygotować sobie listę pytań, jakie chcielibyśmy zadać swojemu lekarzowi. Dzięki temu oprócz przeprowadzenia istotnych dla nas badań, będzie możliwość dowiedzenia się czegoś więcej na temat odczuwanych przez nas nieprzyjemnych objawów lub poprosić o konkretne zalecenia.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.