Wszystko co warto wiedzieć o cytologii
Badanie cytologiczne jest dzisiaj powszechnie znane na całym świecie. Jego historia sięga pierwszej połowy XX wieku, kiedy to lekarz greckiego pochodzenia – Jorgos Papanicolaou, jako pierwszy odkrył niebywały potencjał tej metody diagnostycznej. Dzięki temu prostemu badaniu można wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym, jeszcze przednowotworowym stadium.
Na czym polega badanie cytologiczne?
Lekarz ginekolog przy pomocy specjalnej szczoteczki pobiera próbkę śluzu z szyjki macicy pacjentki, w której znajdują się komórki z jej nabłonka. Szczoteczka jest delikatnie wprowadzana do ujścia szyjki macicy, gdzie lekarz wykonuje nią pełen obrót, dzięki czemu może zebrać największą ilość komórek. Tak pobrana próbka jest przenoszona na szklaną płytkę, utrwalana, a następnie dokładnie badana pod mikroskopem w laboratorium. Badanie cytologiczne jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, pacjentki zazwyczaj w ogóle nie czują momentu pobrania wymazu.
W laboratorium uważnie oglądane są wszystkie pobrane z kanału szyjki macicy komórki, wprawne oko specjalisty cytologa potrafi wykryć najmniejsze różnice w ich wyglądzie. Zdrowe komórki powinny być wszystkie zbudowane w ten sam sposób, mieć taki sam kształt i rozmiar.
Jeżeli wynik nie jest zadowalający, to najczęściej wykonuje się badanie po raz drugi. Jeśli wyjdzie tak samo, to pacjentka jest kierowana na dalsze badania, które należą do grupy badań diagnostyki pogłębionej (np. kolposkopia lub biopsja).
Jak często wykonywać cytologię?
Zazwyczaj zaleca się wykonywanie tego badania raz do roku. Tylko lekarz może zdecydować o wydłużeniu przerwy między kolejnymi cytologiami do dwóch lub nawet trzech lat. Jeśli wyniki badania są niejasne, trzeba wykonywać je częściej niż raz na rok.
Jak przygotować się do tego badania?
• Minimum na dobę przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia.
• Przez kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych.
• Po badaniu USG dopochwowym lub badaniu ginekologicznym, trzeba zachować przynajmniej jeden dzień odstępu przed wykonaniem cytologii.
• Nie należy wykonywać badania podczas trwania infekcji dróg rodnych.