telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Na czym polega badanie czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy jest bardzo często wykonywane w ginekologii. Ma na celu ocenić równowagę bakteryjną (biocenozę) w pochwie. W przypadku stanu zapalnego pochwy i sromu można w ten sposób stwierdzić, czy dolegliwości pojawiły się w wyniku zakażenia bakteryjnego, czy grzybiczego.

Jak przebiega badanie czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy (inne nazwy tego badania to rozmaz z pochwy, badanie flory z pochwy, ocena stopnia biocenozy pochwy) pozwala wskazać na odstępstwa od normy w równowadze bakteryjnej. Wykonywane jest najczęściej przy stanach zapalnych, kiedy dla wdrożenia odpowiedniej metody leczenia niezbędne jest trafne zidentyfikowanie przyczyn infekcji - bakterii lub grzybów.

Jest to badanie ginekologiczne podobne do standardowo wykonywanej cytologii. Lekarz dokonuje wymazu z pochwy przy pomocy cienkiego drucika lub wacika. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Następnie wymaz przekazywany jest do laboratorium, gdzie dokonuje się oceny i interpretacji wyników.

Biocenozę pochwy można oceniać za pomocą różnorodnych skal, jednak najpopularniejsza jest skala oceny czystości pochwy wg Kuczyńskiej. W skali tej uwzględnia się takie parametry jak: obecność i liczba pałeczek kwasu mlekowego, obecność i liczba bakterii patogennych i drożdżaków, obecność leukocytów w rozmazie. Wynik podawany jest w skali od I do IV:

  • stopień I oznacza zachowaną równowagę bakteryjną
  • stopień II wskazuje na obecność nielicznych, pojedynczych bakterii patologicznych
  • stopień II informuje o wyraźnie zachwianej równowadze z przewagą drobnoustrojów
  • stopień IV wskazuje na brak prawidłowej flory bakteryjnej i zaawansowany stan zapalny (najczęściej grzybiczy)

Inne metody oceny równowagi bakteryjnej pochwy to skale m.in. Nugenta czy Amsela.

Kiedy wykonywane jest badanie czystości pochwy?

Lekarz ginekolog może wykonać badanie czystości pochwy w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, które mogą wskazywać na zachwianie równowagi bakteryjnej. Do najważniejszych objawów tego typu zaliczamy m.in.:

  • świąt
  • upławy
  • uczucie pieczenia w okolicach sromu

Badanie jest pomocne w celu zdiagnozowania stanu zapalnego pochwy i sromu, ale wykonywane jest również w przypadku podejrzenia zapalenia dróg moczowych. Przeprowadzane jest również kontrolnie, aby ocenić postępy w leczeniu stanu zapalnego.

Jest to również jedno z obowiązkowych badań wykonywanych przez kobiety ciężarne na początku ciąży i w 36 tygodniu ciąży.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.