Na czym polega badanie cytologiczne?
Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju, kiedy jest duże prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Każda kobieta powinna wykonać pierwsze badanie cytologiczne najpóźniej w wieku 25 lat lub po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Przyczyną rozwinięcia się raka szyjki macicy jest najczęściej wirus HPV przenoszony drogą płciową, jednak dzięki cytologii można wykryć również inne infekcje oraz zmiany komórkowe w nabłonku szyjki macicy.
Przebieg badania cytologicznego
Badanie cytologiczne zawsze wykonuje się przed standardowym badaniem ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, po czym pobiera wymaz z tarczy oraz kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Wbrew powszechnej opinii, badanie może zostać przeprowadzone również u kobiet, które jeszcze nie współżyły. Zazwyczaj lekarz wykorzysta w takiej sytuacji mniejszy wziernik. Samo pobranie materiału diagnostycznego trwa bardzo krótko – lekarz obraca szczoteczkę w pochwie, a następnie przenosi próbki do pojemnika, w którym zostaną przetransportowane do laboratorium i zbadane pod mikroskopem. Obecnie do oceny próbek stosuje się system Bethesda, który pozwala dokładnie opisać stan nabłonka.
Przygotowanie do cytologii nie jest skomplikowane. Należy jedynie pamiętać o tym, aby na 2-3 dni przed badaniem nie stosować dopochwowych leków oraz nie współżyć. Co ważne, badania nie można przeprowadzić podczas okresu – najlepszym momentem będzie pierwsza połowa cyklu.
Jak często należy wykonywać cytologię?
Cytologię należy wykonywać co trzy lata, pod warunkiem że nie zostaną stwierdzone żadne niepokojące zmiany, podlegające obserwacji lub leczeniu. Kobiety z grupy ryzyka, które chorowały na nowotwór lub mają przypadki tej choroby w rodzinie, powinny badać się częściej – co najmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniem lekarza, nawet co kilka miesięcy. Kobiety, które rozpoczęły współżycie powinny zgłosić się na pierwsze badanie cytologiczne w ciągu trzech lat od daty pierwszego stosunku. Cytologia jest badaniem obowiązkowym dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj wykonuje się ją dwa razy: w I i III trymestrze.