telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Efekty toksoplazmozy w trakcie ciąży

W trakcie ciąży na kobietę i na rozwijające się w jej ciele dziecko czyha wiele różnego rodzaju zagrożeń. Jednym z największych jest toksoplazmoza, czyli infekcje spowodowane działaniem pierwotniaka Toxoplasma gondii. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, w jaki sposób może dojść do zakażenia toksoplazmozą, jakie mogą być jej objawy oraz w jaki sposób choroba może być groźna dla rozwijającego się płodu.

Co to jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza to choroba, która jest przenoszona przede wszystkim przez zwierzęta. Najczęstszym źródłem zakażenia toksoplazmozą są koty. Co ciekawe według badań blisko połowa ludzi posiada w organizmie przeciwciała, co oznacza, że w pewnym momencie życia udało im się już tę chorobę przejść. Często mogły nawet o tym nie wiedzieć, ponieważ toksoplazmoza nie zawsze daje widoczne objawy. Często jej przebieg jest całkowicie bezobjawowy i po pewnym czasie infekcja po prostu zanika. Jeżeli toksoplazmoza przebiega jednak objawowo, to często można ją pomylić np. z grypą. Toksoplazmoza dla dorosłych pacjentów nie powinna jednak stanowić większego zagrożenia i organizm sam lub z pomocą leków szybko powinien sobie z nią poradzić. Większy problem może być jednak w przypadku powstania toksoplazmozy, która atakuje rozwijający się dopiero w brzuchu matki płód.

W jaki sposób toksoplazmoza może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku?

Największym zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka jest toksoplazmoza, która pojawia się na początku, czyli  w pierwszych tygodniach ciąży. Toksoplazmoza może być też groźna dla dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu, ponieważ wtedy nie mają jeszcze tak dobrze rozwiniętych układów odpornościowych. Ze względu na duże ryzyko powstania poważnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka w ramach prowadzenia ciąży koniecznie u przyszłej mamy wykonywane są badania w celu określenia poziomu przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Badania takie polegają na sprawdzeniu, czy we krwi pacjentki znajdują się przeciwciała IgG lub IgM. Dodatnie stężenie przeciwciał IgM oznacza, że pacjentka przechodzi właśnie, od mniej więcej 2 tygodni zakażenie toksoplazmozą, natomiast przeciwciała IgG świadczą o przejściu toksoplazmozy już dużo wcześniej.  Standardowo badania w kierunku toksoplazmozy przeprowadza się po 10. i po 21. tygodniu ciąży.

W przypadku niestwierdzenia obecności przeciwciał we krwi badanie z pierwszego trymestru będzie trzeba jeszcze powtórzyć w drugim i w trzecim trymestrze.

Czym może grozić toksoplazmoza w trakcie ciąży?

W przypadku pojawienia się zakażenia toksoplazmozą u kobiet w ciąży istnieje duże ryzyko, że powstała infekcja może przeniknąć przez łożysko i zainfekować rozwijający się płód. Efektem takiego ataku może być np. spowodowanie różnego typu uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Oprócz tego mogą także wystąpić zmiany w obrębie oka. Na szczęście takie problemy nie występują zbyt często. Statystycznie toksoplazmoza oraz związane z nią negatywne skutki dla rozwoju płodu występują mniej niż u 2 na 1000 dzieci u kobiet, u których nie wykryto obecności przeciwciał.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.