telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy antykoncepcja hormonalna może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę?

Antykoncepcja hormonalna jest powszechnie uważana za jedną z najwygodniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania zajściu w ciążę. Na jej temat przez wiele lat powszechnego użytkowania powstało wiele mitów. Jeden z najczęstszych mówi o tym, że po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych kobieta może mieć duże problemy z zajściem w  ciążę. Czy rzeczywiście tak jest? Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może nieść za sobą takie konsekwencje? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.

Na czym polega działanie antykoncepcji hormonalnej?

Działanie tabletek hormonalnych polega na czasowym wstrzymaniem owulacji u kobiety. Bez owulacji kobieta od razu traci możliwość zajścia w ciążę. To jak skutecznie uda się zapobiec zajściu w ciążę zależy od tego, jak dobrze uda się  dobrać stosowane leki. W tym celu konieczne jest udanie się do gabinetu ginekologicznego w celu skorzystania z doradztwa w antykoncepcji. Właściwie dobrane środki antykoncepcyjne powinny zawierać odpowiednie ilości estrogenu i progestagenu lub sam progestagen. Co istotne, obecnie antykoncepcja hormonalna nie polega już wyłącznie na regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Można je zastąpić także np. podawanymi co miesiąc zastrzykami domięśniowymi, krążkami dopochwowymi lub plastrami antykoncepcyjnymi. Wszystkie te środki działają na takiej samej zasadzie i powodują powstanie zmian hormonalnych w organizmie i wstrzymanie owulacji.

Kiedy antykoncepcja hormonalna może powodować problemy z zajściem w ciążę?

Na temat powstania ewentualnych problemów z zajściem w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej przez lata powstało już wiele prac i zostało przeprowadzonych dużo różnych badań. Wyniki tych badań jasno wskazały, że antykoncepcja hormonalna w żaden sposób nie wpływa negatywnie na późniejszą płodność kobiety, a więc nie może też być przyczyną późniejszych problemów z zajściem w ciążę. Jedynym skutkiem stosowania tego rodzaju antykoncepcji może być tylko nieznaczne opóźnienie powrotu płodności. Efekt ten jest spowodowany oczywiście czasem, który organizm potrzebuje do przywrócenia normalnej gospodarki hormonalnej, czyli doprowadzenia do odpowiedniego stężenie wszystkich hormonów płciowych oraz do przywrócenia owulacji. Żaden ze stosowanych w obecnych czasach hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych nie jest w stanie całkowicie pozbawić kobiety możliwości późniejszego zajścia w ciążę. Zawarte w takich lekach ilości hormonów są bowiem tak niewielkie, że nie mają większego wpływu na organizm kobiety.

Jak długo odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można się zacząć starać o dziecko?

To zależy od kobiety. W niektórych przypadkach zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszym cyklu po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niektóre kobiety mogę jednak potrzebować nieco więcej czasu do tego, żeby przywrócić swoją równowagę hormonalną. Może to trwać 3 miesiące, może trwać pół roku, ale generalnie według ginekologów, kobieta, jeżeli zacznie starać się o dziecko, powinna zajść w ciążę w ciągu roku od zaprzestania przyjmowania środków hormonalnych.  Bywają także takie przypadki, kiedy kobietom udaje się zajść w ciążę od razu po odstawieniu tabletek hormonalnych. Jak widać, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji!

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.