telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie mogą być przyczyny nieregularnych miesiączek?

Problem nieregularnych miesiączek w pewnym momencie życia może dotyczyć praktycznie każdej kobiety. Nie zawsze od razu musi to być związane z jakąś chorobą czy z jakimś schorzeniem. Prawidłowy cykl miesiączkowy może trwać od 21 do 35 dni. Wszelkie odstępstwa mogą być faktycznie związane z tym, że nie jest się do końca zdrową, ale mogą też być spowodowane np. dużym stresem, zmiana klimatu, w jakim się przebywa, intensywnym treningiem czy zmianą diety. Przyczyn może być naprawdę wiele. O tych najczęstszych piszemy w dzisiejszym wpisie na blogu.

Istnieją cztery główne rodzaje nieregularnych miesiączek, które dotyczą ich obfitości lub częstotliwości. Kobiety w związku ze wskazanymi we wstępie problemami mogą więc się zmagać ze zbyt rzadkimi lub zbyt częstymi miesiączkami, z miesiączkami, które są zbyt obfite, lub z miesiączkami, które są zbyt skąpe. Jakie mogą być przyczyny powstawanie tego typu problemów?

Przyczyny zbyt rzadko występujących menstruacji

O rzadkich miesiączkach mówi się wtedy, gdy krwawienie pojawia się rzadziej niż co 31 dni. Taki stan profesjonalnie nazywa się oligomenorrhoea. Do takich sytuacji może dochodzić przede wszystkim wtedy, gdy kobieta nie jajeczkuje. Najczęściej jest to spowodowane zaburzeniami pracy przysadki mózgowej. Może to wynikać np. z przezywaniem w ostatnim czasie dużego stresu – np. w przypadku zwolnienia z pracy lub śmierć bliskiej osoby. Gdy ten stres minie wszystko powinno wrócić do normy, jednak nie zawsze jest to takie proste. Leczenie zbyt rzadkich miesiączek polega przede wszystkim na zlikwidowaniu głównej przyczyny powstania zaburzenia, czasem wspomaga się je również farmakologicznie, np. podając gestogeny. Gdy problem jest bardzo duży, dobre rezultaty może przynieść psychoterapia, która może być pomocna w zwalczeniu bardzo dużego stresu i w zapomnieniu o przykrych przeżyciach.

Przyczyny zbyt częstych miesiączek?

U niektórych kobiet może także dochodzić zbyt częstych miesiączek (polimenorrhoea). Zbyt częste krwawienia to takie, które występują częściej niż co 24 dni. Tak częste krwawienie mogą prowadzić do wielu nieprawidłowości, np. do zbyt wczesnego jajeczkowania z powodu znacznego skrócenia fazy dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. Przyczyny zbyt częstych miesiączek mogą być różne. Żeby je określić i żeby zaplanować skuteczne leczenie, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań ginekologicznych oraz badań hormonalnych.  Dzięki temu lekarz ginekolog będzie mógł określić, jakie dokładnie leczenie należy wdrożyć.

Zbyt obfite krwawienia w trakcie miesiączki

O zbyt obfitych miesiączkach mówi się wówczas, gdy krwawienie u kobiety występuje ponad tydzień lub gdy zużywa w ciągu dnia bardzo dużo podpasek (ponad 10). Przyczyny zbyt obfitych miesiączek (hypermenorrhoea) zależą od wieku pacjentki. W przypadku młodych kobiet, w pierwszych miesiącach i latach miesiączkowania, przyczyną jest najczęściej niedojrzałość narządów płciowych. U starszych kobiet również może dochodzić do zbyt obfitego krwawienia i przyczyny tego mogą być bardzo złożone, m.in. zaburzenia hormonalne, polipy, mięśniaki macicy, endometrioza, stosowanie antykoncepcyjnej wkładki domacicznej lub różnego typu infekcje. W diagnostyce zbyt obfitych krwawień przeprowadza się badania hormonalne i USG ginekologiczne. U dojrzałych kobiet konieczne może być również wykonanie histeroskopii, czyli badania endoskopowego macicy, oraz biopsji endometrialnej.

Przyczyny zbyt skąpego krwawienia w trakcie miesiączki

O zbyt skąpych miesiączkach (hypomenorrhoea) mówi się wówczas, gdy kobieta nie zużywa więcej niż dwóch podpasek w ciągu dnia. Ponownie najczęstszą przyczyną takich problemów są zaburzenia hormonalne. Zbyt skąpe krwawienie mogą być spowodowane zespołem policystycznych jajników (PCOS), niskim poziomem estrogenów, uszkodzeniem błony śluzowej macicy lub np. ostrymi stanami zapalnymi narządu rodnego. Zbyt skąpe miesiączki są spowodowane powstaniem na śluzówce zrostów (blizn), które ograniczają powierzchnie, z której powinna się złuszczać śluzówka. Niestety takich zrostów nie można całkowicie usunąć, żeby przywrócić prawidłowy przebieg miesiączki. W diagnostyce zbyt skąpych miesiączek wykonuje się badania hormonalne, badanie USG dróg rodnych oraz histeroskopię.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.