telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Przebieg okresowej wizyty w gabinecie ginekologicznym

Wizyta w gabinecie ginekologiczna bardzo często wiąże się z dużym stresem dla kobiety. Występuje on przede wszystkim wtedy, gdy jest to pierwsza wizyta u danego lekarza lub pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym w ogóle. Żeby uspokoić wszystkie pacjentki, w naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy, jak należy się przygotować do wizyty u ginekologa oraz jaki jest przebieg standardowej wizyty i badania kontrolnego u ginekologa.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa

Każda pacjenta powinna się zgłaszać na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym przynajmniej raz w roku. W trakcie przygotowań do rozmowy z lekarzem ginekologiem powinnyśmy dokładnie sprawdzić, jakie w ostatnim czasie musiałyśmy przyjmować leki oraz przypomnieć sobie, na co chorowałyśmy. Pierwszym etapem każdej wizyty u ginekologa jest bowiem zawsze dokładny wywiad z pacjentką, w trakcie którego zadajemy pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia oraz przebytych chorób i przyjmowanych leków. Wszystkie te informacje mogą być w trakcie badanie istotne. Jeżeli to pierwsza wizyta w danym gabinecie ginekologicznym, trzeba się również przygotować na pytania dotyczące ewentualnych chorób dróg rodnych, które występowały w rodzinie oraz przebytych już porodów i poronień.

Bardzo ważne jest to, żeby bezpośrednio przed udaniem się na badanie nie myć okolic intymnych, ponieważ będzie to mogło zaburzyć wyniki ewentualnie wykonywanych badań, albo wręcz uniemożliwić pobranie odpowiednich próbek do badania. Przed wizytą u ginekologa zaleca się także opróżnienie pęcherza moczowego oraz jelit.

Badania wstępne w gabinecie ginekologicznym

Większość wizyt u ginekologa rozpoczyna się od wykonywania badań wstępnych, czyli pomiaru wagi, wzrostu, ciśnienia oraz badania piersi i jamy brzusznej. Jeżeli więc odczuwamy na co dzień jakieś konkretne dolegliwości związane np. z bólem brzucha lub piersi, koniecznie powinnyśmy poinformować o tym lekarza.

Badanie narządów rodnych

Po zakończeniu wstępnych badań przystępuje się do badania narządów rodnych, czyli już do badania ginekologicznego. Trzeba się wtedy rozebrać od pasa w dół i wejść na fotel ginekologiczny. Kiedy już usiądziemy na nim w odpowiedniej pozycji ginekolog będzie mógł przystąpić do badania.

Pierwszym etapem jest badanie wziernikiem. Lekarz przedtem delikatnie rozchyla wargi sromowe pacjentki, a następnie wprowadza do środka jeden palec, żeby ustalić położenie szyjki macicy oraz kąta, jaki tworzy ona  z pochwą. Następnie drugą dłonią wprowadza do środka wziernik, czyli niewielkie metalowe lub plastikowe narzędzie, które kształtem przypomina nieco kaczy dziób. Wziernik po wprowadzeniu do środka jest stopniowo rozwierany, co pozwala na uwidocznienie tarczy i szyjki macicy oraz pobranie materiału do badania cytologicznego. Po wykonaniu wszystkich czynności wziernik jest zamykany i powoli wysuwany z pochwy.

Badanie dwuręczne

To właśnie ze względu na badanie dwuręczne przed wizytą w gabinecie ginekologicznym zaleca się załatwienie wszystkich swoich potrzeb fizjologicznych. Lekarz wykonuje to badanie w rękawiczkach, na które nakłada specjalną substancję poślizgową, żeby możliwie zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez pacjentkę. W trakcie badania lekarz najpierw delikatnie wsuwa dwa palce jednej dłoni do wnętrza pochwy, a następnie drugą ręką zaczyna delikatnie uciskać skórę podbrzusza. Tak wykonane badanie pozwala na wykonanie dokładnej oceny rozmiarów i ruchomości macicy oraz przydatków. Pacjentka w trakcie badania będzie odczuwała pewien dyskomfort, ale nie powinna czuć żadnego bólu. Jeżeli jednak wystąpi, może to być sygnałem, że w miednicy mniejszej zlokalizowana jest jakaś infekcja.

Zakończenie badania ginekologicznego

Wykonanie badania dwuręcznego zazwyczaj kończy całe badanie ginekologiczne. Pacjentki, które są już po 40. roku życia mogą mieć zaproponowane jeszcze wykonanie mammografii. Z kolei młode pacjentki, czyli przed ukończeniem 26 lat mogą się zapytać swojego lekarza o możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, czyli przeciwko głównej przyczynie powstawania raka szyjka macicy.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.