Jak i kiedy wykonuje się zabieg udrażniania jajowodów?
Jajowody pełnią bardzo ważne funkcje w układzie rozrodczym kobiety. Powstawanie ich niedrożności może więc być podstawową przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a w niektórych przypadkach także problemów z jej utrzymaniem. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, jakie funkcje pełnią jajowody, kiedy może dochodzić do ich niedrożności, jakie są tego skutki oraz na czym polega zabieg ich udrażniania.
Przyczyny powstawania niedrożności jajowodów
Na powstawanie niedrożności jajowodów wpływ mają przede wszystkim przebyte choroby i schorzenia. Do zamknięcia światła jajowodów może dojść np. na skutek stanów zapalnych miednicy mniejszej, zakażeń narządów płciowych lub w wyniku objawów endometriozy. Na niedrożność jajowodów wpływ mogą mieć także przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej oraz poronienia. Działanie wszystkich tych czynników na niedrożności jajowodów polega na powstawaniu w ich wyniku czopów śluzowych lub zrostów.
Czym może skutkować niedrożność jajowodów?
Zanim przejdziemy do opisania, na czym polega zabieg udrażniania jajowodów, najpierw skupimy się na opisaniu, dlaczego drożność jajowodów jest tak bardzo ważna, i czym może skutkować zamknięcie lub nawet ograniczenie ich światła. Każda kobieta posiada dwa jajowody, które są umiejscowione po prawej i po lewej stronie. Oba się rozciągają i służą połączeniu ze sobą jajnika z rogiem macicy. Jajowody odpowiadają więc za transport uwolnionej z jajnika komórki jajowej do macicy. To właśnie w jajnikach bardzo często dochodzi również do samego zapłodnienia, a u kobiet w ciąży to właśnie w jajowodach dochodzi do odżywiania rozwijającego się zarodka. Jeżeli któryś z jajowodów lub oba są niedrożne, wszystkie te funkcje są zaburzone lub nawet niemożliwe do spełnienia. W przypadku niedrożności obu jajowodów kobieta nie będzie miała przede wszystkim możliwości zajść w ciążę. Z kolei, jeżeli niedrożny jest tylko jeden jajowód, wtedy zajść w ciąże będzie znacznie trudniej, choć nie będzie to całkowicie niemożliwe.
Ocena drożności jajowodów jest więc jednym z pierwszych badań, które są wykonywane u kobiet mających problemy z zajściem w ciążę. Diagnostyka polega najczęściej na wykonaniu badanie RTG w postaci histerosalpingografii HSG lub badania USG, czyli sonohisterosalpingografii sonoHSG. W niektórych przypadkach w celu oceny drożności jajowodów przeprowadzana jest laparoskopia jajowodów, czyli zabieg, za pomocą którego wykonuje się również udrażnianie jajowodów.
Przebieg zabiegu udrażniania jajowodów
Zastosowanie laparoskopu przy wykonywaniu różnego typu zabiegów w obrębie jamy brzusznej ma tę zaletę, że znacznie zmniejsza inwazyjność całej operacji. Laparoskop to cienka rurka zakończona niewielką kamerą oraz narzędziem mikrochirurgicznym, który wprowadza się do jamy brzusznej po uprzednim wykonaniu drobnego nacięcia skóry. Przez laparoskop do jamy brzusznej przeprowadzający zabieg lekarz ma także możliwość wprowadzania dwutlenku węgla, który rozszerza wewnętrzne tkanki i powłoki dając lepszy ogląd na zaistniałą w operowanym fragmencie ciała sytuację. W trakcie przeprowadzania zabiegu laparoskopii lekarz może dokładnie obserwować obraz jamy brzusznej na ekranie monitora, dzięki czemu może wykonać cały zabieg. W razie potrzeby obraz może być dodatkowo przybliżany lub obracany. Zabieg zazwyczaj przebiega bez żadnych komplikacji i standardowo jest oczywiście wykonywany w znieczuleniu ogólnym.