Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Profilaktyka nowotworowa – jakie cykliczne badania u ginekologa powinny wykonywać kobiety?

Profilaktyka chorób nowotworowych jest bardzo ważna jeżeli chce się zadbać o stan swojego zdrowia. W przypadku kobiet profilaktyka nowotworowa powinna obejmować przede wszystkim nowotwory piersi oraz nowotwór szyjki macicy. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, na czym taka profilaktyka powinna polegać i jak często każda kobieta powinna się zgłaszać do gabinetu ginekologicznego w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.

Jakie badania diagnostyczne powinna wykonywać każda kobieta, bez względu na wiek?

Profilaktyka chorób nowotworowych rozpoczyna się już od regularnego wykonywania podstawowych badań, czyli przede wszystkim od regularnych wyliczeń wskaźnika masy ciała BMI oraz od pomiaru obwodu pasa. Wskaźnik BMI pozwala lekarzowi na określenie ilości tłuszczu w organizmie i szybkie stwierdzenie nadwagi lub niedowagi. Zwrócenie pacjentce uwagi na takie problemy może poskutkować m.in. tym, że będzie ona mogła szybko poprawić swoją dietę, zwiększyć swoją aktywność fizyczną czy ograniczyć stosowanie używek. Wszystkie te elementy na pewno z czasem zmniejszą także ryzyko zachorowania na nowotwory.

Wszystkie kobiety, niezależnie od wieku powinny również zwracać uwagę na pojawiające się na ich skórze nowe, podejrzane znamiona i w razie czego umawiać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy na pewno nie są one groźne.

Jakie badanie profilaktyczne powinny wykonywać kobiety po ukończeniu 20 lat?

Profilaktyka chorób nowotworowych jest ważna u kobiet w każdym wieku, także u tych jeszcze bardzo młodych, które dopiero wchodzą w dorosłe życie. Po ukończeniu 20 roku życia najważniejszymi cyklicznymi badaniami są morfologia oraz ogólne badanie moczu. Oba badania powinny być wykonywane przynajmniej raz na 2-3 lata. Co roku za to każda pacjentka powinna mieć wykonywane pomiary ciśnienia tętniczego oraz badania ginekologiczne, przede wszystkim w celu pobrania wymazu do kontroli cytologicznej. Regularne wykonywanie cytologii powinno być rozpoczęte najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia, a od 25. do 30. r. ż. powinno być wykonywane regularnie co 3 lata, między 6. a 9. dniem cyklu. Kobiety w tym wieku powinny również regularnie przeprowadzać w gabinecie ginekologicznym badanie piersi.

Jakie badanie profilaktyczne powinny wykonywać kobiety po ukończeniu 30 lat?

Po ukończeniu 30. roku życia profilaktyka chorób nowotworowych nadal wygląda podobnie. Pacjentki powinny więc nadal regularnie wykonywać morfologię i ogólne badanie moczu, co około 3 lata wykonywać badanie cytologiczne i badanie piersi, a także przeprowadzać, zgodnie z zaleceniami lekarza tzw. lipidogram, czyli sprawdzenie gospodarki lipidowej, stężenia cholesterolu oraz funkcji frakcji LDL i HDL, oraz trójglicerydów. Określenie lipidogramu wykonywane jest także u młodszych pacjentek, ale w po ukończeniu 30 lat staje się jeszcze bardziej istotne.

Jakie badanie profilaktyczne powinny wykonywać kobiety po ukończeniu 40 lat?

Ilość koniecznych do wykonywania badań w ramach profilaktyki nowotworowej znacząco się zwiększa po ukończeniu 40 lat. Podstawowe badanie ginekologiczne oraz cytologia w tym wieku powinny być wykonywane już raz w roku. Dodatkowo raz na 2 lata każda kobieta po czterdziestce powinna mieć wykonane badanie USG ginekologiczne. Dodatkowo raz na dwa lata każda kobieta w tym wieku powinna także przejść badanie USG piersi oraz mammografię. Powinna mieć również przeprowadzone badanie poziomu hormonów tarczycy.

W tym wieku ważne jest także monitorowanie stanu układu krążenia i przeprowadzanie oceny tzw. ryzyka sercowo-naczyniowego.

Jakie badanie profilaktyczne powinny wykonywać kobiety po ukończeniu 50 lat?

Po ukończeniu 50 roku życia zdecydowana większość kobiet jest już w okresie menopauzy, co wpływa na obniżenie się u nich poziomu różnych hormonów, co może mieć też wpływ na ogólny stan zdrowia. W tym wieku szczególnie warto więc jest się regularnie badać. W przypadku badań w gabinecie ginekologicznym, po ukończeniu 50 lat raz w roku powinno się wykonywać cytologię, badanie USG narządów rodnych oraz zgłaszać się na kontrolne badanie ginekologiczne. Raz na dwa lata powinno się także przeprowadzać mammografię.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.