Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Prowadzenie ciąży

Każda ciężarna kobieta powinna wybrać ginekologa położnika, który będzie prowadził jej ciążę. Lekarz ginekolog położnik zapewnia kompleksową opiekę przyszłej mamie i jej dziecku – zleca wszystkie niezbędne badania oraz odpowiednio reaguje na ewentualne nieprawidłowości. Wszystkie Panie szukające w Białymstoku lekarza prowadzącego ciążę, zapraszamy do gabinetu dr Anny Kluz-Kowal.

Co ważne, lekarz prowadzący jest również dla swojej Pacjentki swego rodzaju przewodnikiem przez proces rozwoju ciąży, od pierwszych tygodni do ostatniego trymestru. Tłumaczy, czego się spodziewać na kolejnych etapach ciąży, odpowiada na pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości, a także przygotowuje Pacjentkę do porodu. Jako że jest to długa relacja, warto wybrać lekarza, który będzie Pacjentce odpowiadał nie tylko pod względem doświadczenia i kompetencji, ale również pod względem charakteru i podejścia do pacjenta.

Badania dla kobiet w ciąży

Regularne wizyty u ginekologa i badania kontrolne w czasie ciąży są koniecznością, ponieważ pozwalają na bieżąco monitorować zdrowie Pacjentki oraz rozwój płodu. Przyszła mama już na pierwszej wizycie otrzymuje informacje na temat kalendarza planowanych wizyt oraz niezbędnych badań, które trzeba wykonać w poszczególnych tygodniach ciąży. Niektóre badania wystarczy wykonać tylko raz, a inne należy powtarzać regularnieHarmonogram badań dla kobiet w ciąży został zaplanowany tak, aby zapewnić stałą kontrolę lekarza nad przebiegiem ciąży. Badania, które należy wykonać w danym trymestrze, dopasowane są do stopnia rozwoju płodu. Każda ciężarna powinna przestrzegać kalendarza badań dla kobiet w ciąży oraz indywidualnych zaleceń lekarza prowadzącego. Wykonując określone badanie w terminie przewidzianym przez kalendarz, można mieć pewność, że lekarz będzie miał odpowiednio dużo czasu na wdrożenie leczenia w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Obowiązkowe badania dla kobiet w ciąży muszą czasem zostać uzupełnione poszerzoną diagnostyką – o konieczności wykonania dodatkowych badań decyduje lekarz.

Wśród obowiązkowych badań dla kobiet w ciąży wymienić należy m.in.:

  • regularnie wykonywaną morfologię oraz badanie moczu – normy w morfologii zmieniają się nieco dla kobiety, która zajdzie w ciążę, dlatego tak ważne jest systematyczne badanie krwi w celu wykluczenia zmian patologicznych, wskazujących na chorobę lub infekcję. W stanach niewielkich niedoborów lekarz może zlecić odpowiednią suplementację,
  • określenie grupy krwi, w celu sprawdzenia, czy może dojść do konfliktu serologicznego, czyli niezgodności grupy krwi matki i dziecka, która może wywołać powstanie u matki przeciwciał atakujących układ krwionośny dziecka,
  • wykonywany na każdej wizycie pomiar ciśnienia – prawidłowe ciśnienie w ciąży nie przekracza 140/90 mm Hg,
  • cytologię, która pozwala wykryć raka szyjki macicy lub inne chorobotwórcze zmiany we wczesnych fazach rozwoju,
  • badania hormonów (m.in. progesteronu, estrogenu, prolaktyny, androgenów),
  • badanie w kierunku cukrzycy, HIV, a także wirusowego zapalenia wątroby typu C i B (HCV i HBV),
  • kontrolę pracy tarczycy poprzez badanie TSH, które pozwala wykluczyć niedoczynność oraz nadczynność tego ważnego dla zdrowia mamy i jej dziecka gruczołu.

USG ciąży w Białymstoku

Badanie ultrasonograficzne ciąży pozwala monitorować rozwój płodu oraz umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Specjaliści zalecają, by wykonywać je przynajmniej 3 razy w czasie trwania ciąży. Pierwsze USG ciąży powinno się wykonać między 5. a 10. tygodniem, bowiem pęcherzyk ciążowy widoczny jest dopiero po upływanie właśnie tego czasu. Badanie jest bezpieczne i całkowicie bezbolesne. USG ciąży nie wpływa niekorzystnie na rozwój płodu. W pierwszych tygodniach ciąży wykonuje się badanie USG transwaginalne, a w kolejnych trymestrach USG przez powłoki brzuszne. Badanie wykonane sondą dopochwową pozwala potwierdzić ciążę, ocenić obecność pęcherzyka ciążowego z obecnością zarodka oraz wskazać liczbę zarodków. Dzięki badaniu USG płodu można określić płeć dziecka już w 20 tygodniu ciąży. USG ciąży wykonane między 18. a 22. tygodniem pozwala również na szczegółową już ocenę rozwoju narządów płodu, ocenę wód płodowych. USG daje też możliwość obliczenia wieku i rozmiaru płodu oraz przybliżonego terminu porodu. W czasie badania lekarz kontroluje nie tylko stan płodu i łożyska, ale też przygotowanie narządów rodnych kobiety do porodu. Dużą zaletą badania USG jest również możliwość zobaczenia dziecka przez przyszłych rodziców na ekranie ultrasonografu. Badanie USG ciąży w III trymestrze ma na celu ocenę stanu zdrowia dziecka oraz oszacowanie masy dziecka.

USG płodu jest jednym z najważniejszych badań dla kobiet w ciąży  — jest nieinwazyjne, stosunkowo krótkie, a dostarcza bardzo dużo informacji na temat zdrowia kobiety i dziecka. Obecnie dostępne są różne techniki obrazowania. USG 2D to metoda tradycyjna, na podstawie której lekarz ginekolog sprawdza rozwój dziecka. Rodzice chętnie korzystają z badania USG 3D, którzy widzą swoje dziecko na obrazie trójwymiarowym.

Zapraszamy Pacjentki na USG ciąży do gabinetu ginekologiczno-położniczego dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku. Wizytę można umówić zarówno telefonicznie, jak i osobiście. Jeśli mają Panie pytania, chętnie udzielimy dodatkowych informacji.

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Szukając lekarza, który poprowadzi ciążę, warto wziąć pod uwagę lokalizację gabinetu, tak aby można było łatwo i szybko do niego dojechać na każdą wizytę, ale też w razie potrzeby: jeśli pojawi się konieczność odbycia nieplanowanej wizyty lub wykonania dodatkowych badań. Warto wybierać lekarzy, którzy oferują elastyczność w wyborze terminów wizyt oraz są dostępni dla Pacjentek także telefonicznie, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. Dla wielu pacjentów duże znaczenie ma to, czy lekarz operuje zrozumiałym językiem i czy chętnie tłumaczy niuanse medyczne. Często już na pierwszej wizycie można przekonać się, czy współpraca będzie układała się pomyślnie.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.