Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Kategoria: Blog

Regularne badania ginekologiczne są bardzo ważne. Kobiety powinny odwiedzać gabinet ginekologiczny co rok lub co dwa lata, poddając się rutynowym badaniom profilaktycznym. Wiele kobiet ma jednak problem w znalezieniu dobrego, zaufanego specjalisty. Szczególnie przed pierwszą wizytą młode pacjentki bardzo się stresują ze względu na specyfikę przeprowadzanych badań. Dla komfortu i spokoju psychicznego warto poszukać takiego ginekologa, do którego będziemy chodzić bez zbędnego stresu i obaw. Ale jak go znaleźć?

Gdzie szukać dobrego, zaufanego ginekologa?

Badania ginekologiczne dotyczą miejsc intymnych kobiet, dlatego też często wywołują u pacjentów poczucie wstydu, a nawet stres. Teoretycznie tego rodzaju emocje nie powinny mieć miejsca, w końcu mamy do czynienia z profesjonalnymi badaniami medycznymi, w praktyce jednak intymność kobiety to bardzo delikatna kwestia i pacjentka ma prawo do różnych odczuć. Dobry ginekolog to nie tylko lekarz specjalista, ale również osoba, która posiada odpowiednie wyczucie.

Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego ginekologa jest poproszenie o opinie innych, bliskich kobiet np. matki, przyjaciółki, siostry. One z całą pewnością szczerze doradzą, do jakiego specjalisty warto się udać.

Wiele informacji można znaleźć również w internecie. Istnieje wiele stron internetowych poświęconych lekarzom w różnych miastach, które mogą stanowić źródło opinii na temat ginekologów. Kobiety w sieci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, opisują swoich lekarzy, dzięki czemu jeszcze przed wizytą można pozyskać garść przydatnych wiadomości.

Wiele kobiet zwraca uwagę również na takie kwestie jak doświadczenie, płeć, a nawet wiek lekarza.

Prywatnie czy publicznie

Oprócz wyboru odpowiedniego lekarza ginekologa należy również podjąć decyzję, czy na wizytę do niego udamy się prywatnie, czy też skorzystamy z oferty placówki publicznej. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji pacjentki. Publiczne służba zdrowia jest bezpłatna dla pacjentów objętych ubezpieczeniem, niestety w tym przypadku należy się liczyć np. z odległymi terminami wizyt czy badań. W prywatnych gabinetach zwykle wszystko przebiega szybciej, ale za taką wizytę trzeba będzie zapłacić.