Jak dobrać najlepszą metodą antykoncepcji?

Kategoria: Blog

Doradztwo antykoncepcyjne

Obecnie dostępnych jest wiele metod antykoncepcyjnych dla kobiet, a dobór jednej z nich zawsze powinien być poprzedzony konsultacjami z lekarzem. Na podstawie analizy stanu zdrowia, stylu życia oraz po przeprowadzeniu stosownych badań ginekolog będzie w stanie dobrać taki rodzaj antykoncepcji, który zapewni pacjentce optymalne zabezpieczenie przed ciążą.

Czynniki wpływające na dobór odpowiedniej metody antykoncepcji

Kobiety, które chcą zabezpieczyć się przed ciążą, powinny skorzystać z profesjonalnego doradztwa antykoncepcyjnego. To bardzo ważne, ponieważ istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, ale nie ma jednego uniwersalnego środka, który będzie idealny dla każdej pacjentki. Nieco innego podejścia wymagają nastolatki, które dopiero planują rozpoczęcie współżycia, niż kobiety po porodzie, regularnie współżyjące ze stałym partnerem. Tak naprawdę jest wiele czynników, które wpływają na dobór odpowiedniej metody antykoncepcji. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wiek kobiety
  • ogólny stan zdrowia
  • indywidualne potrzeby i przekonania
  • przebyte ciąże
  • okres karmienia piersią
  • intensywność współżyć
  • współżycie ze stałym partnerem lub różnymi partnerami

Podczas konsultacji na temat antykoncepcji lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, aby poznać stan zdrowia pacjentki oraz wybrać najbardziej zalecane metody, a wyeliminować te, które w przypadku danej kobiety się nie sprawdzą. Zwykle wówczas analizowana jest specyfika cyklów menstruacyjnych, przebyte choroby, zażywane leki itd. Bardzo ważne jest również dokładne badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz sprawdzi, czy narząd rodny jest prawidłowo zbudowany i czy nie pojawiają się z nim zmiany chorobowe. Wykonywane jest również badanie USG narządu rodnego i piersi, a także cytologia. Niekiedy niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak morfologia, oznaczenie poziomu glukozy czy cholesterolu we krwi, czas krzepnięcia krwi czy próby wątrobowe.

Kobiety mają do wyboru kilkadziesiąt różnych tabletek antykoncepcyjnych, dostępne są również plastry i zastrzyki antykoncepcyjne, a także spirala domaciczna. Każda z tym metod ma jednak nieco inne działanie i przeznaczenie, dlatego ostateczną dotyczącą doboru jednej z nich zawsze warto podejmować po konsultacji z lekarzem ginekologiem.