Czym się różni USG piersi od mammografii?

Kategoria: Blog

mammografia

Dwa najbardziej znane badania piersi to właśnie USG piersi i mammografia. Jednak cześć kobiet robi sobie USG, a na mammografię skierowania otrzymują tylko niektóre. Jaka jest różnica między tymi badaniami?

USG piersi

USG piersi to badanie, które przeprowadza się przy pomocy ultradźwięków. Sygnał wysyłany z sondy odbija się od tkanek piersi i tworzy obraz tego, co dźwiękom stanęło na drodze. To badanie świetnie sprawdza się w wypadku piersi o budowie gruczołowatej. Dlatego jest pierwszym badaniem, jakie muszą wykonywać młode kobiety  – ich piersi właśnie takie są. Dzięki USG ewentualną zmianę w tkankach można obejrzeć z różnych perspektyw. Ultrasonograf świetnie rozróżnia też zmiany miękkie i niegroźne (tak jak np. torbiele) od zmian twardych (guzki).

Mammografia

Mammografia to trochę inne badanie. Tutaj wykorzystuje się nie ultradźwięki, a promienie rentgenowskie. Mammografię zleca się kobietom starszym, które ukończy 35-40 lat. Budowa piersi z wiekiem się zmienia, jest w nich więcej tkanki tłuszczowej. Dzięki mammografii można wykryć nawet bardzo małe zmiany, a nawet poznać ich kształt. Pierś umieszczana jest między dwiema ściankami urządzenia do badania i ściskana, by pozostała nieruchoma. Badanie może być dyskomfortowe, a wrażliwym kobietom sprawiać nawet lekki ból. Unieruchomienie piersi nie pozwala na obejrzenie ewentualnych zmian pod innym kątem. W przeciwieństwie do USG, wyniku mammografii nie otrzymuje się od razu do ręki. Wywołanie zdjęć i ich opis zajmuje trochę czasu. Jeśli w USG okazuje się, że w piersi są jakieś groźne zmiany,  a mammografia je potwierdzi, pacjentka jest kierowana na biopsję – czyli pobranie próbki do dokładniejszych badań. Biopsja jest badaniem inwazyjnym pod miejscowym znieczuleniem. Na wynik trzeba poczekać, a na jego podstawie lekarz zaleci dalsze działania.